IHNÁT, K. Klasifikace detekovaných pulzů v FPGA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubíček, Michal

Student měl za úkol navrhnout a realizovat digitalizační část spektrometru s proporcionálním detektorem. Jádrem zařízení je komerčně dostupná vývojová deska s obvodem FPGA, kterou měl nakonfigurovat tak, aby výsledný přístroj dokázal vhodným způsobem v reálném čase vykreslovat spektrum záření, pokud možno s rozlišením detekovaného záření (gamma / neutron). Tento úkol student z větší části splnil, i když v současném stavu jej nelze považovat za použitelný. Jedním z důvodů nekompletnosti je částečně nezkušenost studenta s cílovou platformou (opravdu jde o složitou problematiku) a celkový nadstandardní rozsah práce s přesahem do jiného oboru. Dále kvůli opatření COVID-19 neměl student možnost realizovat měření na zářičích a tak odladit implementované algoritmy a funkce na reálných signálech. V úvodu práce jsou popsány metody detekce ionizujícího záření s důrazem na proporcionální detektory. Autor se bohužel nevyvaroval některých nepřesností a poněkud zavádějících tvrzení. Následuje až příliš stručný popis měřicí aparatury a metody spektroskopie s využitím proporcionálních detektorů. Poté se zabývá výběrem vhodné metody filtrace měřených dat s ohledem na co nejlepší rozlišení výsledného spektra. V části věnované implementaci podrobně popisuje jednotlivé FW a SW komponenty designu, včetně některých změn, které bylo nutné v návrhu udělat vůči teoretickému předpokladu (filtrace).

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Matěj, Zdeněk

Práce je obsáhlá, působí na mne dobrým, ne však zcela uceleným dojmem. Autor například v úvodu popisuje základní informace o ionizujícího záření a různé typy detektorů. V textu jsou však faktické nepřesnosti. Například kapitola 1.3, kde autor popisuje rozdělení detektorů do skupin, není zcela správně. Text obsahuje i drobné překlepy a chyby (např. na straně 15 nejsou velká písmena u názvů prvků). Pořadí kapitol mohlo být voleno lépe. Například popis jednotlivých filtrů mohl předcházet jejich použití na obrázku 5.4-2 a zároveň mohl být v grafu použit název. V textu jsou uváděny zkratky bez potřebných odkazů nebo vysvětlení (např. FD-23B). Zdrojové kódy práce mohly být lépe strukturovány a komentovány. Obrázky vkládané do textu mají dostatečnou kvalitu. Oceňuji také rozsah práce, který zahrnuje studium teorie, programování FW pro FPGA i SW pro následné zpracování. Z pochopitelných důvodů v práci schází část testování nad reálnými daty. Práci i přes uvedené nedostatky dle mého názoru splňuje požadavky na diplomovou práci a proto ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 126136