DRÁPAL, L. Load simulator dle ISO 11452 a CISPR25 ke světlometu určený pro zkoušky EMC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Diplomová práce řeší návrh a realizaci tzv. Load simulátoru, který má sloužit jako pomocné zařízení pro měření elektromagnetické kompatibility (EMC) světlometů ve společnosti Marelli Automotive Lighting Jihlava. V úvodu práce jsou uvedeny požadavky na zařízení, následuje popis návrhu zapojení, výběru elektronických komponent a realizaci zařízení. Popis návrhu svědčí o autorových povrchních znalostech elektroniky, tuto část práce považuji za velmi slabou. Zdůvodnění použití analogové koncepce je velmi pochybné, spekulativní, stejně jako mnoho dalších návrhových rozhodnutí. Úvahy nad požadovanou a reálnou přesností generovaných průběhů jsou často protichůdné, kdy na jedné straně student požaduje relativně velkou přesnost, na druhou stranu tomu neodpovídá zvolené zapojení ani realizace a výsledky měření. Požadavky z hlediska EMC odolnosti zařízení jsou v práci sice přehledně uvedeny, ale v samotném návrhu nejsou nijak aplikovány (například vstupy a výstupy nemají dedikované ESD ochranné prvky). Použití automotive součástek je zcela zbytečné. V další části práce jsou popsána studentem realizovaná EMC měření, která dokládají použitelnost navrženého zařízení k určenému účelu. Tato část práce je poměrně obsáhlá a dobře dokumentuje reálné vlastnosti zařízení. Postrádám analýzu zdroje rušení na kmitočtu 2 MHz; vzhledem k povaze zařízení je toto rušení zcela neočekávané, patrně způsobené špatným návrhem. Student se bohužel spokojil s konstatováním, že zařízení i s tímto rušením splňuje stanovené limity, a nezamýšlí se nad funkční příčinou. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, vytknout lze jen grafy s velmi malými popisky. Celkově považuji práci za slabší, ale jelikož je nakonec jejím výsledkem funkční a použitelné zařízení, které student poměrně důkladně ověřil měřením, doporučuji práci k obhajobě.
Cílem předložené diplomové práce je seznámení se s EMC měřicími metodami a konstrukcí jednoúčelového zařízení pro ovládání předních světlometů při EMC zkouškách. Práce je členěna do celků, které na sebe logicky navazují. Jazyková úroveň práce je na nízké úrovni - práce obsahuje řadu stylistických, i gramatických chyb. Jsou velmi často používané slangové výrazy, které i znalému čtenáři znesnadňují pochopení problematiky. Práce obsahuje celou řadu nepřesností, značící ne příliš dobré pochopení problematiky EMC. Například "Vyzařované rušení vzniká při náhodném uvolnění elektromagnetického pole" (kap.2.2), nebo "Testováním napájeného zařízení se na měděné desce testují tzv ostrůvky" (kap. 2.4). Kvalita blokových schémat, zejména Obr. 2, Obr.3, Obr. 4 je nevyhovující. Jedná se přitom o klíčová schémata nutná k celkovému pochopení problematiky. Způsob řešení zkoumané problematiky považuji za vyhovující. Vlastní obvodové zapojení je popsáno dobře, včetně výběru jednotlivých komponentů, použitých simulačních nástrojů a tepelné rozvahy. Zadání práce požaduje zkonstruovat zařízení, které je odolné vůči elektrostatickému výboji +-8kV. Opatření v práci popsaná (zejména kapitola 3) ovšem s tímto požadavkem nepracují a autor spoléhá pouze na vnitřní ochrany použitých obvodů. Doporučuji aplikaci dalších dodatečných prvků pro zajištění odolnosti vůči ESD. Stejně tak není odpovídajícím způsobem řešena v návrhové části práce celková odolnost zařízení vůči vlivu rušivých proudů - metoda BCI, což způsobuje problémy nalezené v kapitole 6.1. - nefunkčnost zařízení na frekvencích 164 - 175 MHz a 310 - 365 MHz. Pozitivně hodnotím způsob, jakým autor vyřešil tyto problémy později, vřele však doporučuji opatření aplikovat ve fázi návrhu, ne až redesignu již hotového zařízení. V kapitole 6.3 a 6.4 postrádám klíčovou diskuzi a analýzu (provedenou například srovnávacím měřením se skutečnou řídící jednotkou světel), jak vypadá rušení, způsobené zkonstruovaným zařízeným. Bez ní není zřejmé, jak úspěšný návrh zařízení z EMC pohledu byl. V celkovém pohledu se jedná o komplexní práci popisující aspekty vývoje zařízení pro EMC zkoušky, velmi pozitivně hodnotím fyzickou realizaci návrhu. Cíl práce považuji i přes uvedené nedostatky jako splněný a doporučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 159061