COHL, A. Charakterizace heteromolekulárních vrstev TCNQ a 5A na Ag(100) [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Stará, Veronika

Student Alexandr Cohl se v bakalářské práci zabýval studiem heteromolekulárních vrstev TCNQ a pentacenu na povrchu Ag substrátu. Cílem byla charakterizace jejich struktury a porovnání elektronických vlastností. Student si velmi rychle osvojil práci v laboratoři na více přístrojích, včetně nelehkých metod LEEM a STM, pomocí kterých dokázal produkovat kvalitní data. Během 3.ročníku se naučil pracovat zcela samostatně, vyhodnocovat svá data a efektivně plánovat své experimenty. Splnil všechny body zadání a získal důležité výsledky, které se využijí v budoucích experimentech.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Jakub, Zdeněk

Student Alexandr Cohl se ve své bakalářské práce věnoval studiu koadsorpce pentacenu (5A) a tetrakyanoquinodimetanu (TCNQ) na povrchu Ag(100). Toto téma je motivováno aplikacemi v polovodičovém průmyslu, hlavní myšlenkou bylo zjistit zda-li je možné kontrolovaně měnit výstupní práci stříbrného povrchu pomocí koadsorpce dvou organických molekul v různých poměrech. Teoretická část práce se věnuje stručnému popisu problematiky a použitých metod, v experimentální části práce jsou heteromolekulární vrsty studovány pomocí metod nízkoenergiové eletronové mikroskopie a difrakce (LEEM/LEED), skenovací tunelovací mikroskopie (STM) a fotoemisní spektroskopie (UPS). Student ukázal, že na povrchu Ag(100) lze připravit minimálně čtyři různé heteromolekulární vrstvy, které se liší poměrem TCNQ a 5A molekul. Dvě z těchto vrstev byly detailně zkoumány pomocí metod LEEM a STM. Následně byla provedena měření výstupní práce pro jednu z těchto vrstev, a hodnota byla srovnána s referenčními měřeními na čistém povrchu a homomolekulárních vrstvách TCNQ a 5A. Cíle práce byly tímto splněny. Práce je psána čtivě, je logicky členěna, obsahuje relevantní odkazy na literaturu. Malou výtku mám k faktu, že metoda UPS, která byla použita k měření výstupní práce, není popsána v kapitole 3 spolu s ostatními metodami. Rovněž naměřená UPS spektra nejsou v kapitole 6 ukázána, a jsou popsána jen slovně. Větší výtku mám k tomu, že student, ačkoliv v závěru správně diskutuje vliv teploty substrátu na stabilitu jednotlivých fází, tak tuto teplotu v popisu přípravy jednotlivých fázi prakticky nezmiňuje. Očekával bych, že takový zásadní parametr (nebo alespoň jeho odhad) bude uveden u popisu každého experimentu. Celkově však práci hodnotím velmi kladně. Téma nebylo snadné – problematika heteromolekulárních systému je komplexní, zvládnutí použitých experimentálních technik není jednoduché a zejména STM měření metastabilních heteromolekulárních systémů je velmi časově náročné. Student toto téma zpracoval kvalitně, a jeho výsledky jsou pro výzkumnou skupinu nepochybně cenné.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 158079