GORGOL, D. Využití laserových strojů v menších firmách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Kalivoda, Milan

Autor svoji myšlenku ohledně využití laserových strojů ztvárnil poměrně přehledně a pečlivě. Od vysvětlení nezbytné teorie přechází do průmyslové sféry a zcela konkrétně se zde zabývá problematikou, která je tu, dá se říci, každodenně typická. Lze vyzdvihnout jeho rozbor používaných materiálů i pohled na chod menší strojírenské firmy, kdy je na začátku činností kontakt se zákazníkem. Kapitoly jsou podle toho vhodně členěny, v některých částech rozsáhleji, někde stručněji. Téma je splněno, jak určuje zadání bakalářské práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Trčka, Tomáš

Předkládaná bakalářská práce se zabývá využitím laserových strojů v menších firmách. Autor v úvodu velmi názorně a výstižně seznámil čtenáře s problematikou konkrétního zadání. V první kapitole definuje pojem malá firma a následně uvádí firmy používající laserové technologie, i firmy tyto stroje dodávající/vyrábějící, které oslovil a ty mu odpověděly. Firma Abner a.s. se svými 137 zaměstnanci však již nespadá do kategorie malých firem, ale těchto informací, které autor ze své iniciativy zpracoval nad rámec zadání, velmi oceňuji. Od firmy LINTECH, spol. s r.o., která je partnerem centra laserových a automatizačních technologií, autor uvádí zajímavá data, které od dané firmy získal. Kapitola 1 však obsahuje pouze jednu podkapitolu. Poté se autor zcela relevantně zabývá teorií a také vhodnými materiály a polotovary. V kapitole 4 autor navrhuje fiktivní model strojírenské firmy s konkrétním výrobním procesem zvolené součástky od poptávky až po expedici. Následující kapitola zahrnuje vyhodnocení. Autorovi bych doporučoval v tabulkách chemického složení uvádět i hlavní prvek – konkrétně v tab. 4.2 chybí prvek železa, i když se jedná o zbylou procentuální část (zbytek). Vyvaroval bych se také spojením jako: „Do češtiny bychom to mohli přeložit…“; „Jelikož se elektronům nelíbí…“, apod. Na str. 22 je chybně uvedeno „kay hole svařování“ – správně se jedná o „key hole svařování“. Klíčová slova jako „materiály“, „využití“ jsou zcela obecná – například nářezový plán, je slovem, který se k dané práci hodí více. Autor citoval 46 zdrojů, oslovil vybrané firmy, předložil vlastní fiktivní návrh výroby dané součásti a práce je na výborné grafické úrovní. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 124955