HLAVÁČOVÁ, N. Marketingový mix podniku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Kaňovská, Lucie

Bakalářská práce předkládá návrhy v oblasti marketingovém mixu podniku se sortimentem v oblasti zemědělských a hospodářských potřeb. Autorka v práci prokázala schopnost využít získaných teoretických poznatků v analytické a návrhové části. Práce má logickou a přehlednou strukturu. Návrhová část obsahuje praktické návrhy dobře využitelné v prodejně, které mohou být pro ni přínosem. Návrhy vycházejí z dobré znalosti prostředí prodejny a okolí autorkou. Natálie pracovala samostatně, aktivně a se zájmem. Cíl práce byl naplněn. Práci doporučuji k obhajobě. Otázky k obhajobě: 1. Prezentovala jste své návrhy společnosti, pokud ano, jak je na jejich realizaci nahlíženo? Kdyby společnost musela vybrat jen některé z Vašich návrhů, jaké byste prioritě doporučila a proč? 2. Máte představu o možném časovém plánu Vámi navržených návrhů? 3. Našla byste nějaká rizika, která by se mohla objevit při plnění Vašich návrhů a je možné je nějak eliminovat?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B Stanovaný cíl práce byl splněn.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C Autorka zvolila vzhledem k tématu práce správný postup a adekvátní metody. Některé analýzy mohly být detailněji zpracovány, např. analýza zákazníků nebo anal. konkurence i ve vztahu k plánovaným návrhům. V práci byl realizován i stručný mystery shopping a dotazníkové šetření, kde chybí popis jeho cíle a shrnutí hlavních zjištěných výsledků. Položky ve SWOT analýze nejsou shrnuty, není jasný její výstup, metodicky zpracování analýzy neodpovídá.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B Studentka prokázala schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich odpovídající závěry, i vzhledem k ne zcela detailním analýzám.
Praktická využitelnost výsledků C Návrhy vycházejí z provedených analýz a odpovídají současné situaci podniku. Jsou praktické a mohou být pro prodejnu přínosem. Studentka se snažila objektivně zhodnotit své návrhy, včetně možných nákladů a přínosů. Chybí ale časový harmonogram realizace návrhů a jejich možná rizika.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B Práce má přehlednou strukturu a využívá standardního členění do kapitol.
Práce s informačními zdroji, včetně citací C Autorka v práci využívá adekvátních informačních zdrojů, které jsou vhodně citovány. V návrhové části nejsou všude uvedeny zdroje, ze kterých vychází a ne všude v textu autorka uvádí odkaz na danou tabulku či obrázek.
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Mráček, Pavel

Práce se zabývá zajímavým tématem. Autorka zde prokazuje svoji schopnost využívat získané poznatky pro další zpracování. Výstupy práce jsou podloženy dílčími analýzami a lze je považovat za adekvátní. Navazující návrhová část práce pak předkládá smysluplné a realizovatelné návrhy. U návrhu (kap. 3.1) "Snížení počtu nabízených produktů" by se dalo nad samotným navrhovaným řešením polemizovat. Tím, že by po realizaci nebylo přesunuté produkty na prodejně vidět, dalo by se následně očekávat, že si možní zákazníci neuvědomí, že se na přítomnost těchto produktů mohou zeptat. Tímto by pak mohlo nastat, že ve zboží, které bude "schované ve skladě", budou zbytečně "ležet" vynaložené finanční prostředky. U jednotlivých návrhů se autorka správně zamýšlí nad samotnými přínosy. Práci lze vnímat pro analyzovanou společnost jako prakticky využitelnou, realizovatelnou a přínosnou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C Výstupy předložené v práci směřují k naplnění cílů stanovených v zadání. Z výstupů není zcela jasné, v čem přesně tkví samotná optimalizace marketingového mixu.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod C V práci je využito vhodného postupu i adekvátních metod. Pozitivně hodnotím snahu autorky o včlenění mystery shoppingu (i přes ne úplně příznivou protipandemickou situaci v průběhu zpracování) a využití vlastního dotazníkového šetření. Uvedená SWOT analýza lze vnímat spíše jako souhrn výše provedených analýz s využitím přístupu SWOT pro identifikaci silných a slabých stránek a příležitostí a hrozeb.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B Autorka v práci prokazuje schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich pochopitelné a využitelné závěry
Praktická využitelnost výsledků C Výsledky práce jsou prakticky využitelné, ať už se jedná o výstupy analýz, tak i o samotné předložené návrhy. V případě jasně podložených nákladů spojených s realizací bych vnímal přínos návrhů jako vyšší. Ne zcela vhodné zde také vnímám vyjádření nulových výdajů za grafické práce prováděné manželkou majitele. Tyto bylo dobré vyjádřit alespoň prostřednictvím časové náročnosti.
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C Práce vychází ze standardní struktury. Je logicky a přehledně členěná. Vyjadřování autorky je na odborné jazykové úrovni a je zde využíváno vhodné terminologie. V analytické i následné návrhové části pak bylo vhodné vyjádřit i např. procesní vnímání samotné problematiky. Z pohledu formálního členění jsou přehozeny prohlášení autora o původnosti práce a poděkování.
Práce s informačními zdroji C V práci je využito adekvátních informačních zdrojů. V analytické a návrhové části nejsou jasně a přesně uvedeny zdroje, odkud autorka informace čerpala. Údaje pak mohou působit jako smyšlené a pro někoho případně až nereálné.
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 133749