BRESCHER, R. Příprava a charakterizace Ni-P povlaku na lité hořčíkové slitině AZ91 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Wasserbauer, Jaromír

Student Roman Brescher při řešení bakalářské práce na téma příprava a charakterizace Ni-P povlaku na lité hořčíkové slitině AZ91 prokázal vysoké kvality především při zpracování teoretické části a následné drobné nedostatky při realizaci vlastních experimentů převážilo závěrečné ze studentovy strany samostatné zpracování získaných dat, výsledků měření, diskuze a formulování přesných a jasných závěrů. V průběhu realizace bakalářské práce student aktivně využíval možností konzultací u svého vedoucího práce, přičemž drobné nedostatky především v prvních verzích textu byly studentem následně pečlivě opraveny nebo doplněny. Bakalářskou práci a celkový přístup studenta Romana Breschera hodnotím známkou A a práci doporučuji k obhajobě pro získání akademického titulu "bakalář“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využití poznatků z literatury B
Studium literatury a její zpracování A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Využívání konzultací při řešení práce A
Splnění požadavků zadání A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Buchtík, Martin

Bakalářská práce studenta Romana Breschera je zaměřena na přípravu a charakterizaci Ni-P povlaku na lité hořčíkové slitině AZ91. V teoretické části bakalářské práce student pojednává o hořčíkových slitinách, zejména o slitině AZ91 a následně o bezproudé depozici niklu. Kladně hodnotím kvalitní zpracování teoretických údajů a práci s literaturou. Je však patrné, že se student v některých pasážích mírně ztrácel a ne zcela správně uváděl dané pojmy. Vyskytují se zde i drobné formální nepřesnosti a faktické chyby jako např.: - v kap. 2.3.2 – mikroštruktúra dochází patrně k záměně fáze gamma za fázi delta - pojem „eutektická fáze“ - u diskontinuálního precipitátu je uvedeno, že se jedná o lamely tvořené gamma a delta fází - v kap. 2.2.1 je uvedeno, že běžným legujícím prvkem je Th apod. Pozitivně však hodnotím práci s články a literaturou, kterou student nevyužil pouze k sepsání rešerše, ale také ji využil k porovnání svých výsledků v experimentální části. Samotná experimentální část dokumentuje podrobný popis předúpravy substrátu, depozici Ni-P povlaku s následnou charakterizací povlaků a hořčíkové slitiny AZ91 před a po tepelném vytvrzení. Experimentální práci lze vytknout několik menších nedostatků, kde student např. uvádí nevhodný zápis tvrdosti a zatížení dle normy. Dále je uvedeno, že prvková analýza byla provedena z povrchu vzorku, ale na Obrázku 27 je patrné, že prvková analýza a prvkový mapping byly provedeny z kolmého výbrusu. V kap. 5.2.2 je např. uvedeno, že po tepelném vytvrzení došlo k uspořádání povrchu. I přes tyto nepřesnosti je třeba vyzdvihnout fakt, že předložená bakalářská práce je jako celek velmi přehledně zpracována, logicky členěna a její celkový dojem působí velmi kladně a svědčí o zájmu studenta v oblasti bezproudého pokovování hořčíkových slitin. Proto hodnotím bakalářskou práci studenta Romana Breschera stupněm A – výborně a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 105979