MAKUTA, P. Testování distanční ochrany [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Wasserbauer, Vojtěch

Bakalářská práce Petera Makuty se zabývá popisem, nastavením a ověřením funkce distanční ochrany. V první části student popisuje jednotlivé poruchové stavy, které mohou v elektrizační soustavě nastat. Následuje popis různých typů elektrických ochran. Hlavní část práce rozebírá ochranu Siemens 7SA610, software Siemens Digsi a testovací zdroj Omicron 256plus. Student se dále zaměřuje na možnosti a způsob nastavení bloku distanční ochrany Siemens. Na závěr je v práci provedeno ověření správné funkce výše zmíněné ochrany. Z výsledků testů je zřejmé, že ochrana pracovala dle předpokladů, nicméně zhodnocení těchto výsledků je provedeno pouze stručně v závěru práce. Samotný popis testování je opět pouze velmi strohý a hlouběji neřeší problematické aspekty při testování. Možnosti nastavení modulu pro testování distančních ochran v zařízení Omicron 256plus jsou popsány jen velmi okrajově. Je to ovšem dáno tím, že tento modul poskytuje jen jednoduché nastavení především s využitím importu nastavených parametrů z ochrany Siemens. Bohužel postup při exportu těchto parametrů z ochrany není v práci popsán. Chybí zde bližší informace o konkrétním hardwarovém nastavení testovacího zdroje Omicron 256plus včetně schématu zapojení. Mnohé důležité části práce jsou vysvětleny pouze jednou větou nebo obrázkem, chybí širší rozbor problému. Také chybí bližší popis vedení, pro které je ochrana při testech nastavena. V práci se vyskytují i formální a typografické chyby, mezi které lze zařadit neodpovídající číslování tabulek a obrázků v kapitole 7 i 8 a chybějící uvedení zdrojů u použitých obrázků. Práce celkově působí velmi elementárně. Základním nedostatkem je to, že opětovné testování funkce ochrany Siemens je podle popisu v této práci obtížné až nemožné. Bakalářskou práci navrhuji hodnotit stupněm dostatečně.

Navrhovaná známka
E
Body
58

Posudek oponenta

Novotný, Jan

Student se ve své bakalářské práci zabývá problematikou testování distanční ochrany. V první části je uveden krátký obecný přehled poruchových stavů a obecný popis druhů ochran. Na tuto kapitolu navazuje popis testované ochrany Siemens 7SA610, včetně popisu ochranných funkcí. Další kapitola se zabývá základním popisem Omicronu 256 plus. V teoretickém úvodu mi chybí podrobnější popis distančních ochran. V práci není proveden popis knihovny funkcí testu distančních ochran Omicronu 256plus. Příprava návodu je rozdělena do dvou částí. V první části se provádí nastavení testované ochrany a v druhé části je popsáno nastavení sekundárního testeru Omicron 256plus. Z práce není jasné, jak se provádí přenos nastavení z programu DIGSI do Omicronu. Jak byly nakonfigurovány výstupy z testeru? V bakalářské práci není ani zobrazeno rozhraní pro nastavení testování. Zpracování návodu je trochu chaotické, jelikož některé části student popisuje zbytečně podrobně, důležité části popisuje jen okrajově a některá důležitá nastavení nebyla do práce vůbec zahrnuta. Dále při testu ochran není k jednotlivým měřením v kapitole 8 žádný popis. V práci není popsáno nastavení distančních zón pro testování. Není vůbec jasné, jakým postupem byly zvoleny testovací body. V práci se vyskytuje řada překlepů, v kapitole 7 špatné značení obrázků. Jelikož student nevypracoval všechny body ze zadání, některé body ze zadání jsou vypracovány nekvalitně, tak hodnotím tuto práci 40b. Práci doporučuji k dopracování. Je nutné dopracovat chybějící bod ze zadání, do teoretického úvodu více popsat obecně distanční ochrany, zpracovat kvalitněji návod měření na distanční ochraně a kvalitněji provést/popsat výsledné měření. Jaké bylo schéma zapojení měření?

Navrhovaná známka
F
Body
40

Otázky

eVSKP id 94782