STRAPKO, T. Hloubkové profilování multivrstev metodou LEIS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Bábor, Petr

Diplomová práce se zabývala problematikou vyhodnocování hloubkových profilů měřených metodu LEIS. Cílem práce bylo zdokonalit zpracování dříve změřených LEIS hloubkových profilů tak, aby byl potlačen vliv vícenásobných kolizí s cílem zlepšit hloubkové rozlišení. Student využil znalostí získaných ze stáže na Uppsalské univerzitě a podařilo se mu vytvořit model, který dokáže predikovat množství jednonásobných kolizí ve spektrech pro různé hloubky. Tento model použil pro i pro případ multivrstev. Bohužel se zatím nepodařilo tento přístup dostatečně adaptovat na dříve měřené hloubkové profily. Student v práci popisuje jím vytvořený model a úskalí, kterým bylo nutno čelit. Jeho úkol nebyl jednoduchý, ale přistoupil k němu inovativně. Problematice simulací rozptylu iontů rozumí. Hodnotím jeho práci stupněm B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Duda, Radek

Analýza spekter LEIS – resp. ToF-LEIS je velmi obtížné téma. Je to dáno především tím, že v ToF-LEIS spektrech bývají těžko rozlišitelné příspěvky od jednonásobně odražených projektilů, projektilů, které prodělaly vícenásobnou kolizi a projektilů odražených dvakrát (označených „DC“ v textu práce). Pokud tyto příspěvky rozlišíme, stává se analýza vzorku metodou ToF-LEIS o mnoho přesnější a tudíž přínosnější. Student se dané problematiky chopil s velkou dávkou odvahy a originality. Na počátečních stránkách práce se věnuje teorii rozptylu částic. Tato látka je podána stručně a srozumitelně. V dalším textu představuje program TRBS a různé korekční faktory simulace rozptylu, jejichž vliv na konečné ToF-LEIS spektrum je ozřejmen ve vydařené části 2.2.1. Jádro předložené práce je tvořeno modelem, který má za úkol oddělit projektily jednonásobně odražené od zbytku spektra. V kapitole 2.3.1 odůvodňuje použití konstantního brzdného účinku ve výpočtech, což je podáno velmi nesrozumitelně. Samotný popis použitého modelu je velmi těžko pochopitelný a diskuze s diplomantem mne utvrdila v dojmu, že model není dostatečně fyzikálně (resp. matematicky) podložen a že větší důležitosti v práci nabyla dobrá shoda modelu s TRBS simulací na úkor této podloženosti. V tomto dojmu mne utvrdila část 2.6, kde jsou v rovnici 2.7 poměřovány nesouvisející účinné průřezy pro různé materiály, energie i rozptylové úhly. Nicméně z textu je patrné, že se diplomant v dané problematice docela dobře orientuje a bereme-li v potaz jeho originalitu i velkou obtížnost daného tématu, hodnotím stupněm C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 117580