PTÁČEK, Z. Návrh a realizace bezdrátové komunikační sítě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student zpracoval diplomovou práci zabývající návrhem a realizací bezdrátové komunikační sítě určené především pro domácí automatizace. Práce je členěna přehledně a doplněna popisem chování jednotlivých softwarových rutin. Text, i když by mohl být gramticky na vyšší úrovni, plně splňuje požadavky kladené na diplomovou práci. Při řešení student prokázal své odborné znalosti a dobře se orientuje v dané problematice. K řešení dané problematiky přistupoval zodpovědně a pravidelně chodil na konzultace. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě.
Student Bc. Zdeněk Ptáček vypracoval diplomovou práci na téma „Návrh a realizace bezdrátové komunikační sítě“. Cílem práce byl návrh a realizace bezdrátové komunikační sítě pro provoz v zarušeném prostředí s vysokou spolehlivostí a nízkou propagační dobou. Práce je mimo úvod a závěr rozdělena do pěti kapitol. Práce působí uceleným dojmem, jednotlivé kapitoly na sebe navazují a vhodně se doplňují. V kapitole tři se student jednoznačně vymezuje vůči své předchozí práci a popisuje rozdílný přístup v návrhu sítě. Po formální stránce práce obsahuje překlepy a gramatické chyby převážně v používání velkých písmen (např. v rámci odkazů na obrázky a tabulky). V práci se prolíná teoretická a praktická část, není zde jasné vymezení mezi teoretickou a praktickou částí. Např. kapitola tři popisuje jak návrh sítě, tak komerčně dostupné periferie. Jako zbytečný považuji obsah členěný do úrovně třetího řádu, který tak zabírá tři strany, přitom většina podkapitol je v rámci jedné strany. Práce neobsahuje žádné tištěné přílohy, vše je pouze v elektronické podobě včetně návrhu DPS, v celé práci není fotografie výsledného zařízení, lze se tedy pouze domnívat, že zařízení bylo realizováno. Výsledné programy nejsou zkompilovány do spustitelného soboru. Technické řešení konstrukce považuji za jednoduché, využívající dostupné modulární řešení (všechny periferie jsou komerčně dostupné moduly). V práci jsem nenašel vysvětlení proč student využívá zvolený bezdrátový modul nRF24L01+, když stejný výrobce dodává bezdrátová řešení obsahující mikrokontroler, takže by odpadla navržená univerzální jednotka, která je defacto pouze MCU, který řídí bezdrátový modul. Bezdrátový modul je popsán na patnácti stranách. V práci mi však nejvíce schází jakékoli měření. Pokud je cílem práce návrh a realizace bezdrátové komunikační sítě pro provoz v zarušeném prostředí s nízkou propagační dobou, očekával bych doložení funkce měřením. Stejně tak, pokud je k dispozici možnost moduly napájet z baterie, je nutné definovat spotřebu a ověřit předpoklad měřením. Samotnou část potom tvoří softwarové vybavení, které je nejspíš klíčovou součástí diplomové práce. Práce je náležitě doplněna názornými ilustračními obrázky a vývojovými diagramy. Student vhodně cituje použitou literaturu a v dostatečném množství. Práce splňuje zadání. Při řešení student prokázal své odborné znalosti a orientaci v dané problematice. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 102952