MUSIL, R. Informační jednotka pro osobní vůz [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Práce se zabývá tvorbou informační jednotky pro osobní vůz. Student přistupoval k realizaci celé bakalářské práce samostatně a velmi aktivně přistupoval k návrhu a řešení technických problémů. Navrhl funkční architekturu jednodeskového počítače, který kromě realizace grafického rozhraní řeší také komunikaci se vzdáleným serverem, kde se data logují. Na závěr práce student také vhodně prezentuje výsledky dosažené práce a zmiňuje také problému, které nastaly v průběhu testování vzorku, které byly správně detekovány a odstraněny. Práce s literaturou je také korektní a celkově je práce dobře strukturovaná. Velmi kvalitně také hodnotím celkový návrh grafického rozhraní a studium jeho uživatelské zkušenosti, která je často u podobných projektů opomíjená. Velkým přínosem práce je, že je založená na kooperaci s prací „Hardware pro sběr telemetrických dat z osobního vozu“. To dokazuje také schopnost studenta spolupracovat s externím projektem.
Práce studenta Romana Musila o rozsahu 35 stran textu je přehledně členěna do kapitol odpovídajících jednotlivým bodům zadání. Strukturování kapitol do nižších úrovní by mohlo být trochu lepší. V práci je diskutován vyvážený poměr mezi teorií a vlastní prací studenta. Práce má dobrou formální úroveň, překlepy jsem nalezl pouze minimálně. Student používá ve své práci velmi dobře literaturu, která je hojně (byť ne úplně všude) citována. V literatuře je použito velmi málo knižních zdrojů, jsou citovány převážně webové zdroje a manuály či návody k použití vybraných komponent. Práci mohu označit jako původní. Student splnil zadání ve všech bodech. Student si vybral téma vizualizace a archivace dat z řídící jednotky (jiná bakalářská práce). Student musel povrchně nastudovat části hardware od jednodeskových počítačů přes displeje až po GSM moduly kvůli výběru vhodného typu. Dále musel nastudovat operační systém Linux, technologie komunikace po sériové lince, síťové protokoly rodiny TCP/IP, síťových služeb PPP až po vytvoření webserveru v kterém využil znalostí technologií HTML + JavaScript + Node.js + Ajax. Pro archivační/vizualizační část archivu to byla databáze MySql. Současně vytvořil část v jazyce C#/Mono. Svým rozsahem téma odpovídá širšímu rozsahu než je zvykem u bakalářských prací na UAMT. Velmi pěkně zpracované práci lze vytknout absenci dokumentace uložení v databázi (struktura tabulek), takže odevzdané soubory nelze spustit a ověřit jejich funkci. Student by měl demonstrovat funkci všech systémů (tj sběr dat, uložení, online přenos do databáze a procházení databáze na PC) během obhajoby. Dalším problémem je, že se student vůbec nezabýval bezpečností spojení serveru. Implementace jeho API umožňuje na několika místech velmi snadné získání přihlašovacích údajů k MySql databázi a následný útok na tuto databázi. Není řešeno ani zálohování, takže velmi pravděpodobně dojde ke ztrátě dat. V návrhu obrazovek postrádám hlubší popis smyslu obrazovek, tyto sice ukazují naměřené parametry, ale nejsou promyšlené. Například graf spotřeby paliva nemá velkou vypovídající hodnotu bez vzájemného srovnání s výškou a rychlostí. Způsob, jakým je tento graf uživateli prezentován je pouze pro efekt, "aby se tam něco hýbalo" a to je docela škoda. Práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 126909