ŠŤOVÍČEK, P. Kryptografie na výkonově omezených zařízeních [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Dzurenda, Petr

Student splnil zadání práce v plném rozsahu. Výstupem práce je funkční aplikace bezpečného sběru dat z IoT senzorů a podporující operační systém RIOT. Aplikace je implementována do aplikačního scénáře detekující vlastnosti prostředí (teplota, vlhkost) umožňující snazší šíření onemocnění, např. COVID-19. Student pravidelně konzultoval a reportoval výsledky a postup prací. Velmi oceňuji i studentovu samostatnost a zapálení pro problematiku. Nad rámec zadání student vypracoval i podrobný návod pro práci s RIOT systémem a zařízeními a provedl obrovské množství měření výkonových testů kryptografických algoritmů na různých mikroprocesorech. Student dále publikoval výsledky práce na konferenci EEICT 2021, kde se umístil na 3. místě. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Na základě výše uvedeného doporučuji práci k obhajobě s hodnocením A (100 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Jedlička, Petr

Cílem předložené bakalářské práce bylo seznámit se s OS RIOT a kryptografickými knihovnami a následně implementovat funkční systém sběru dat za použití výkonově omezených senzorových zařízení kompatibilních se zmíněným OS, přičemž měla být zaručena důvěrnost, autentičnost a integrita přenášených dat. Práce je logicky členěna do šesti kapitol, přičemž první tři kapitoly představují teoretickou část práce, na kterou je navázáno praktickou realizací systému, která je popsána ve zbývajících kapitolách. Student zvolil několik hardwarových platforem, které se vzájemně lišily, jednak z hlediska výkonu, a jednak z hlediska archtitektury výpočetní jednotky. Na těchto platformách provedl výkonnostní testy dostupných kryptografických funkcí a na základě těchto testů vybral vhodné hardwarové platformy, pomocí kterých úspešně implementoval funkční systém sběru dat ze senzorů. Student v bakalářské práci prokázal dobrou orientaci v oblasti aplikované kryptografie i embedded programování v jazycích C a Python. Oceňuji i studentovu účast na konferenci EEICT. Po formální stránce se v práci vyskytují místy překlepy a několik pravopisných a typografických chyb (například kompletně celý seznam literatury psaný kurzívou). Po stránce odborné lze vytknout snad jen drobnou nepřesnost související se záměnou převodníku USB na sériovou komunikaci a programátoru potřebného ke konfiguraci daného zařízení. Celkově práci hodnotím jako zdařilou a vzhledem k výše uvedenému považuji její cíle za splněné. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A, 92 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 133543