VALA, Z. Fotoluminiscenční metody detekce defektů solárních článků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Vaněk, Jiří

Úkolem studenta v diplomové práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo seznámit se s metodami výroby a měření elektrických vlastností křemíkových krystalických solárních článků a s metodami pro analýzu defektů. Na vybraných vzorcích ověřit metodu elektroluminiscence a fotoluminiscence a metodu fotoluminiscence inovovat o možnost využití dalších vlnových délek budících světelných zdrojů.. Student Zbynek Vala se během svého studia na FEKT podílel na vytvoření a ověření funkčnosti nového pracoviště pro analýzu struktury solárních článků pomocí elektroluminiscence a luminiscence mikroplazmy. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 65 stran včetně seznamu použité literatury, obrázků a použitých symbolů Práci rozčlenil do deseti hlavních kapitol. Teoretická část zahrnuje úvod do problematiky studia fotovoltaických článků, seznámení s výrobními technologiemi a metody analýzy solárních článků. Praktická část popisuje testovací zařízení, metodiku měření a měřicí pracoviště. Naměřené výsledky dále porovnává a popisuje. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práce má značný význam pro sledování vlastností křemíkových krystalických solárních článků. Proto doporučuji práci k obhajobě a všechny projevy studenta hodnotím známkou výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Formální zpracování práce A 20/20
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Využití literatury C 7/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Veselý, Aleš

Student se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie, zabývá různými detekcemi defektů solárních článků a jejich praktickému využití ve firmách. Práce je zpracována v rozsahu 63 stran včetně seznamu použité literatury. Práce je rozčleněna do deseti kapitol. Prvních šest kapitol student věnuje teorii solárních křemíkových článků, kde se zabývá principem činnosti, používanými materiály, technologií výroby a přehledem elektrických parametrů solárních článků. Další dvě kapitoly student věnuje metodám detekce defektů a samotným defektům vyskytujících se v solárních článcích. Následuje praktická část, kde se student věnuje popisu měřicího pracoviště, popisu zkoumaných metod elektroluminiscence a fotoluminiscence, prezentování výsledků dosažených jednotlivými metodami a zhodnoceni použitých metod. K práci mám jednu připomínku: Student se v praktické části zabývá teoretickým rozborem metod elektroluminiscence a fotoluminiscence, které už jsou jednou popsány v teoretické části. I přes tuto připomínku je práce sepsána pečlivě a přehledně (až na několik málo pravopisných chyb a překlepů). Práce je na velice dobré odborné i formální úrovni a odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce B 43/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 18946