DRÁPAL, J. 3D tištěná kruhově polarizovaná flíčková anténa [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Bakalářské práce byla zaměřena na modelování a návrh 3D tištěné kruhově polarizované flíčkové antény realizované na nehomogenním substrátu. Student po seznámení s danou problematikou vybral čtvercovou flíčkovou anténu, kterou modeloval a zkoumal vliv tvaru, velikosti a polohy inkluze na vlastnosti antény s cílem zvětšit pracovní pracovního pásma antény. Antény s různými tvary inkluzí porovnal s konvenční jednobodově napájenou kruhově polarizovanou flíčkovou anténou. Pro experimentální ověření vybral anténu se vzduchovými inkluzemi umístěnými v protilehlých rozích flíčku navrženou ve dvou verzích. Bohužel, se nepodařilo experimentálně ověřit, že inkluze aplikovaná v místě napájení zlepšuje impedanční přizpůsobení. Zadání práce považuji za splněné. Z věcného a formálního hlediska je práce zpracována na solidní úrovni. Student během řešení práce byl aktivní a průběžně bakalářskou práci řešil.
Předložená bakalářská práce se zabývá 3D tištěnými kruhově polarizovanými flíčkovými anténami a možnostmi rozšíření šířky pásma impedančního přizpůsobení a osového poměru pomocí využití nehomogenního dielektrického substrátu s různými tvary inkluzí v rozích a v blízkosti středního vodiče antény. Antény s vybranými tvary inkluzí byly v práci vzájemně porovnány a nejlepší varianty vybrány pro experimentální ověření měřením. Daná práce je psána systematicky a vykazuje drobnější formální chyby (např. špatně značené osy u grafů z prostředí Ansys HFSS, nejednotnost grafů a nevhodně zpracované grafy zisku z měření). V práci postrádám podrobnější srovnání technik pro zvyšování šířky pásma impedančního přizpůsobení a osového poměru. Měl by být uveden i rozsáhlejší seznam zdrojů použité literatury. I přes uvedené výtky bylo zadání práce splněno a práci hodnotím jako velmi dobrou.
eVSKP id 151692