JANIC, L. Model solární elektrárny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Veselý, Libor

Pan Lukáš Janic se ve své bakalářské práci věnoval modelování solární elektrárny s využitím knihoven SimPowerSystems v prostředí Matlab Simulik. Student optimálně rozvrhl svoji práci na celou dobu řešení dané problematiky, avšak úsilí v prvním semestru bylo výrazně vyšší. Je škoda, že velmi slibně vypadající začátek bakalářské práce nevyvrcholil vlastním nebo inovativním MPPT algoritmem. Student pracoval samostatně, na konzultace se dostavoval dle vlastní potřeby a byl na tyto konzultace vždy připravený. Vypracovaná bakalářská práce je napsána v logickém sledu a splňuje požadavky zadání. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji B -80.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Buchta, Luděk

Pan Lukáš Janic vypracoval bakalářskou práci na téma: Model solární elektrárny. Úkolem student bylo zvolit vhodný model fotovoltaického článku a vytvořit model solární elektrárny v prostředí MATLAB/Simulink. Následně navrhnout MPPT algoritmus pro přenos maximálního výkonu z fotovoltaického článku. Zadání bakalářské práce patří po odborné stránce k středně obtížným. Práce je napsána v logickém sledu a je rozdělena na dvou hlavních kapitol. V teoretické části student stručně popisuje základní části solární elektrárny a fotovoltaický článek. Dále jsou uvedeny náhradní schémata fotovoltaického článku a jejich matematické modely, DC/DC a DC/AC měniče nutné k transformaci výstupního napětí fotovoltaického panelu na síťové napětí. V závěru této části je popsána dvojice MPPT algoritmů. V praktické části je vytvořen model fotovoltaického článku, který je začleněn do navržené části modelu solární elektrárny v prostředí MATLAB/Simulink. Do nějž je implementován jednodušší z dvojice popsaných MPPT algoritmů. V rámci tohoto bodu se student seznámil s možnostmi SimPowerSystems Toolboxu. V práci se objevuje řada formálních nedostatků. Jako nejvážnější hodnotím absenci všech názvů uvedených obrázků (obr. 1-30), chybějící legendy ve všech grafech (obr. 6, 15-18, 21, 24, 25, 28-30), chybějící popisky jednotky a popisky os ve všech grafech získaných ze Simulinku (obr. 21, 24, 25, 28 30). Absence těchto údajů snižuje vypovídající hodnotu uvedených grafů a stěžují orientaci v textu, čtenář je nucen tyto informace nalézat přímo ve vlastním textu práce. Dále, rovnice (1) neodpovídá schématu exponenciálního modelu, vyskytuje se v ní nadbytečný proud Id2. Ve schématu H-můstku na str. 18 chybí antiparalelní diody. Student zaměňuje trojúhelníkový nosný signál za pilový (obr. 6). V práci není specifikován význam některých zkratek před jejich použitím (IGBT, THD, PWM). Na straně 31-33 jsou uvedeny špatné odkazy na obrázky. Průběh konvergence MPPT algoritmu na obr. 28 není přehledně zobrazen z důvodu volby špatného měřítka. Publikace [6-8] a [10] uvedené v seznamu literatury nejsou citovány nikde v textu práce. Student bohužel implementoval pouze jeden jednodušší z uvedených MPPT algoritmu, což práci připravilo o zajímavé srovnání obou algoritmů. Dále v celkovém modelu solární elektrárny chybí modul s DC/AC konvertorem pro připojení panelu do sítě, proč je tomu tak student nikde v práci neuvádí, modul je simulován pouze samostatně. V závěru práce chybí výsledné zhodnocení provedených simulací. Zadání práce lze považovat za splněné, student při jeho řešení prokázal uspokojivé bakalářské schopnosti, proto práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 67 body.

Navrhovaná známka
D
Body
67

Otázky

eVSKP id 73683