DLOUHÁ, M. Srovnání ekologických a technologických vlastností různých způsobů výroby slévárenských forem a jader [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Cupák, Petr

Studentka poměrně podrobně popsala historický vývoj i současný stav technologií výroby forem a jader včetně technologií přípravy formovacích a jádrových směsí. Popsala výhody a nevýhody jednotlivých technologií z hlediska ekologického a částečně i z hlediska ekonomického. Prokázala, že umí pracovat s literaturou, musela provést důkladnou rešerši v dostupné literatuře i proto, že se s výukou slévárenské technologie během svého studia na fakultě nesetkala (studentka patří mezi profesní bakaláře). Závěr bakalářské práce mohl být poněkud obsáhlejší pokud se týká ekonomického zhodnocení jednotlivých technologií výroby forem a jader, v zásadě ale práce splňuje zadání. Práci hodnotím "výborně" a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Rusín, Karel

Výběr slévárenských technologií je v současné době tak velký, že při volbě způsobu výroby forem nebo jader pro konkrétní odlitky se musíme řídit mnoha kriterii, která mohou pozitivně, ale i negativně ovlivnit jakost vyráběných odlitků. K negativnímu kriteriu odlévání odlitků do netrvalých forem patří vznik slévárenských odpadů, mnohdy velice nebezpečných. Množství odpadních směsí, jejich regenerace a recyklace je jedním ze stěžejních problémů, které musí v současné době slévárenská technologie řešit. Objevily se nedostatky, spojené s tepelnou degradací systémů a s vývinem nebezpečných plynných emisí při nedokonalém spalování organických přísad v těchto směsích.Tyto nebezpečné polutanty a těkavé sloučeniny jsou pro zdraví pracovníků sléváren toxické, musí být odsávány a likvidovány, upotřebené směsi musí být nákladně regenerovány. Posluchačka Monika Dlouhá zpracovávala rešerši o rozsáhlé problematice, kterou rozdělila do několika kapitol : principům výroby forem a jejich zpevňování, dále způsobům výroby jader s organickými pojivy. Závěrem popisuje škodlivé látky, které vznikají při jejich výrobě a odlévání. Práce je čerpána z 12 literárních pramenů, u všech je správně uvedena citace.Podle zadání však schází porovnání technologických vlastností uvedených způsobů výroby forem a jader, a jejich výhodnost pro různé velikosti odlitků, jak je uvedeno v cíli bakalářské práce. Tento cíl by však byl náročný i pro vlastní diplomovou práci. Práce je logicky uspořádána, obrazová část je vhodně vyvážená. Protože ve svém celku splňuje náležitosti bakalářské práce, hodnotím ji výborně a doporučuji, aby po jejím úspěšném obhájení, byl Monice Dlouhé udělen titul bakalářky Bc.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 49357