OTÁHAL, A. Výzkum jakosti pájených spojů u pouzder BGA a QFN [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student se dokázal vnořit do problematiky pájení a po zvládnutí teoretických základů v oblasti připojování součástek SMD přistoupil k experimentálnímu řešení s cílem stanovit a optimalizovat montážní postupy pro moderní pouzdra se zaměřením na BGA a QFN. Podílel se na inovaci pájecí stanice ve formě regulace a nastavení vhodného teplotního profilu, a také na konstrukci exikátoru pro miožnost experimentů s pájením v ochrané atmosféře. Po celou dobu zpracování diplomové práce pracoval samostatně a přitom pravidelně docházel na konzultace, takže jsem s ním byl nepřetržitě v kontaktu. Prokázal dobré teoretické i praktické znalosti a schopnosti požadované pro samostatnou inženýrskou práci.
Předložená diplomová práce se zabývá problematikou pouzder typu BGA a QFN. Student shrnuje specifické charakteristiky a výrobu těchto pouzder, problematiku návrhu motivů desek plošných spojů, jakosti pájených spojů a jejich oprav se zaměřením na pouzdra BGA a QFN. V praktické části popisuje výrobu zařízení pro pájení v dusíkové atmosféře. Přestože konstrukce jednotlivých částí zařízení je zdařilá, z důvodu nedostatečného utěsnění a chlazení nebylo zařízení plně využito pro reprodukovatelnou výrobu vzorků. Student ale ukazuje vliv různých podmínek na porovnání pájených spojů u pouzdra BGA vzniklých pájením přetavením v parách a pomocí opravárenské stanice využívající infračervené záření. Nakonec shrnuje poznatky o příčinách chybných bezolovnatých spojů u pouzder BGA s následným experimentálním vyhodnocením příčin nefunkčnosti opravovaných vzorků. Tím byl nejen naplněn, ale v některých místech i překročen rozsah zadání práce. Celá práce má po odborné stránce velmi dobré zpracování. I přesto se v ní zřídka vyskytují nepřesnosti a drobné chyby. Např. na obr. 16 na str. 20 není uvedená atmosféra, ve které probíhá pájecí proces, na str. 8 není zcela zřejmý vztah mezi pouzdry BGA a CSP nebo na str. 22 není zcela zřejmý výklad pojmu „větraný prostor“ u pájecí atmosféry. Částečně lze přičítat tyto nepřesnosti textu, který působí v některých částech těžkopádně. Formální stránka práce je běžné úrovni, která poněkud kazí jinak velmi dobré zpracování práce. V práci je možné zřídka nalézt špatně vyskloňované části věty nebo na str. 41 větu významově neukončenou. Je možno nalézt slovesa i v ne zcela běžné 1. osobě jednotného. Jen výjimečně se v práci vyskytne běžná formální chyba – chybějící čárka ve větě (str. 14) nebo chybějící číslo obrázku v textu (str. 57). Nevhodným dojmem působí rozložení tabulek v přílohách a umístění větších obrázků v textu. Ze seznamu literatury je zřejmé, že student prokázal schopnost nalézt a použít odbornou literaturu a materiály týkající se dané problematiky. Student čerpal hlavně z Internetových zdrojů. I přesto by bylo vhodné použít více klasické literatury (zejména knih a časopisů). U některých internetových zdrojů chybí datum citace. Práci považuji za aktuální a vypracovanou na velmi dobré odborné úrovni. Doporučuji ji k obhajobě a vzhledem k výše jmenovaným skutečnostem hodnotím stupněm: Velmi dobře (B)
eVSKP id 47578