MIRONOVA, A. Elektromobily jako ekologická budoucnost dopravy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.
Cílem práce je popsat elektrické dopravní prostředky s ohledem na jejich vliv na životní prostředí. Toto zadání je splněno, neboť autorka podrobně popisuje z různých úhlů pohledu elektrické dopravní prostředky, a to od historie, principů fungování, typů a parametrů elektromobilů, přes jejich vliv na životní prostředí, až po informace týkající se nabíjecích stanic, baterií, dalších elektrických vozidel a jejich ekologické budoucnosti. Autorka pročetla velké množství zejména internetových zdrojů a seznámila čtenáře s mnoha fakty z dané oblasti. Jazyková úroveň práce je dobrá, nicméně objevují se v ní občasné chyby, jako je chybějící člen či pomocné sloveso, špatně zvolené zájmeno či předložka, chybná shoda podmětu s přísudkem apod. Autorka používá kohezní prostředky a text je dostatečně koherentní. Celá práce je psána formálním jazykem s převážně objektivním přístupem. Po formální stránce je práce v pořádku. Rozsah práce je dostatečný, text je vhodně členěný na kapitoly a podkapitoly a je doplněn přehlednými obrázky a tabulkami. Bakalářskou práci hodnotím známkou A (91 bodů).
Předmětem práce bylo popsat elektrické dopravní prostředky a zamyslet se nad jejich vlivem na životní prostředí ve srovnání s běžnými spalovacími motory. Téma autorka zpracovala velmi pečlivě, vycházela z rozsáhlé literatury, kterou vhodně použila k objektivnímu stanovení výhod i nevýhod elektrických vozidel. Jazyk práce je na vysoké úrovni – gramatické chyby se objevují pouze sporadicky v předložkových vazbách či ve členech. Určitě bych však čas od času zařadila použití činného rodu, jinak text působí značně instrumentálně - aktivum v první osobě čísla jednotného nebo množného je běžnou praxí i u technických odborných textů. Některé české věty působí poněkud nemotorně mimo jiné právě kvůli snaze vyhýbat se činnému rodu. Jelikož je stanovené téma velmi běžně diskutovaným a není tedy nijak obtížným ke zpracování, doplnila bych jej o další aspekt, např. jaký je postoj autorčiny země k výzkumu a výrobě elektrických vozidel a do jaké míry by to ovlivnilo budoucí ekonomiku státu. Určitě by to mohlo vrhnout zajímavé světlo na dané téma a poněkud problematizovat zavedené názory. Formální úpravy splňují stanovená kritéria, u Bibliografie bych však použila levostranné zarovnávání.
eVSKP id 127140