NOVOTNÁ, P. Stanovení vybraných vonných látek v kosmetických prostředcích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Vítová, Eva

Cílem této práce byla optimalizace některých parametrů a validace metody stanovení vonných látek plynovou chromatografií spojenou s extrakcí cílených analytů na SPME vlákno. Metoda byla poté aplikována na několik vybraných vzorků kosmetických prostředků běžně dostupných v obchodní síti. Práce navazuje na první experimenty provedené v předchozích diplomových a bakalářských pracích a je součástí studie, která se věnuje problematice vybraných vonných látek, které mají nežádoucí (většinou alergenní) účinky na lidský organismus. V parfumérském průmyslu se používá několik stovek až tisíc vonných látek, z nichž zatím 26 je ustanoveno evropskými předpisy jako potenciálně alergenní a jejich obsah v kosmetických výrobcích je regulován. Studentka projevovala o danou problematiku velký zájem, provedla vyčerpávající rešerši (o čemž svědčí i velké množství citovaných zdrojů) a výborným způsobem zpracovala teoretickou část práce. V průběhu práce byla velmi samostatná, správně si plánovala experimenty a organizovala práci. Bez problémů zvládla práci s plynovým chromatografem, přípravu vzorků a standardů, správně vyhodnocovala získané výsledky. Pracovala systematicky a svědomitě. Prokázala schopnost samostatně řešit zadané úkoly, dobře se orientovala v příslušné problematice. Velmi účinně využívala teoretické znalosti získané v průběhu studia na FCH VUT, které vhodně kombinovala se studiem doporučené domácí i zahraniční literatury. Studentka získala původní výsledky, které budou publikovány na mezinárodní vědecké konferenci 5th meeting on Chemistry & Life 2011 v Brně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Souralová Popelková, Miriam

Velmi zajímavá práce, jejíž výsledky by mohly být využity k vypracování kontrolní metody především u dovozové kosmetiky, kde často nejsou dodrženy legislativní požadavky EU a často se setkáváme na našem trhu s neoznačenými alergizujícími přípravky. V přehledu aktuální legislativy snad jen chybí citace Nařízení EU 1223/2009, které je přímo účinné pro všechy členské státy. Obsah alergenů v kosmetických prostředcích je v práci velmi dobře popsán, avšak tento problém je nejen kosmetickou záležitostí, ale nejčastěji dochází ke kontaktním alergiím při styku s čistícími prostředky ( prací prášky, mycí přípravky atd.) a je též regulován evropskou legislativou ( zajímavé by bylo určit alergeny např. v prácích prášcích, avivážích atd., kdy se používají vyšší koncentrace a alergie jsou časté).Jakým předpisem se množství alergenu v těchto látkách regulováno a jak je to vyjádřeno na etiketě, v dokumentaci ? Proč byly vybrány pouze uvedené alergeny?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 33129