VAŠICA, R. Porovnání podmínek připojení FVE v ČR a SR [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Bakalářská práce se zabývá porovnáním podmínek připojení fotovoltaických elektráren (FVE) a hybridních fotovoltaických elektráren (HFVE) na území České republiky a Slovenské republiky. Úvodní část práce se věnuje přehledu podmínek pro připojení na území České republiky a Slovenské republiky, kde je popsáno přihlašovací řízení, náležitosti k žádostem o připojení, i další administrativní náležitosti. V těchto úvodních kapitolách je také provedeno srovnání těchto náležitostí, ale také porovnání výkupních cen od roku 2006 do roku 2012. Druhá část práce se zabývá hybridními fotovoltaickými systémy. Autor se v této části zabýval, jak problematikou připojení těchto elektráren do distribuční sítě, ale také porovnání On grid FVE a hybridních fotovoltaických elektráren. V závěru je provedené celkové zhodnocení práce. Až na nízkou kvalitu obrázků je práce graficky dobře provedena i po formální stránce splňuje všechny náležitosti. Kladně hodnotím snahu zjištění přístupu k hybridním fotovoltaických elektrárnám u jednotlivých provozovatelů distribučních soustav na území ČR a SR. Velmi pozitivně hodnotím samostatný přístup studenta, který i absolvoval několikadenní stáž u firmy zabývající se výstavbou fotovoltaických elektráren. Předložená bakalářská práce splňuje všechny body zadání i formální předpoklady, proto ji doporučuji k obhajobě.
Předložená práce pojednává o porovnání podmínek připojení připojení FVE v ČR a SR, má celkem 34 stran. Práce je rozdělena do osmi hlavních kapitol. Velice zajímavá je třetí část, kde student popisuje legislativní požadavky na výrobce a distributora elektrické energie. Jedná se vlastně o výpis současných pravidel PPDS na území ČR a SR. Velice kritický jsem k předloženým grafickým výstupům, kde některé obrázky (namátkově 3-1, 3-2) jsou velice špatné a rozmazané. Další kritická připomínka je k části o hybridních systémech. Problematika hybridních systémů na bázi on-grid nebo úplných hybridních systémů je velmi rozsáhlá. Je skutečností, že práce je zaměřena na legislativní rámec problému, přesto si myslím, že kapitola mohla být zpracována důkladněji. Na straně 26 se píše, že podpora nesmí klesnout pod 95% hodnoty předešlého roku. To je pravda jen částečná, protože díky novele zákona 180/2005 Sb. platí, že pokud je dosaženo návratnosti investic kratší než 11 let, je možno přistoupit ke snížení vyššímu než 95%. Nehledě na skutečnost, že 30.5.2012 vyšel nový zákon 165/2012 Sb., který silně mění a upravuje podporu OZE od 1.1.2013 (např. fotovoltaiky do max. 30 kWp pouze na střechách apod.), přičemž některá ustanovení nabydou účinnosti dnem 30.5.2012. Podle posledních údajů dojde k upravení výkupních cen taktéž na Slovensku. Navíc student nepřihlédl k faktu, že FVE nad 30 kWp byly zdaněny 26% pro případ výkupu el. energie a 28% při zeleném bonusu. Nikde v práci není uvedeno, jak elektrárna musí být vybavena pro regulaci účiníku. V dnešní době je to poměrně vážná podmínka pro připojení. Celkově mi práce připadá, že nešla do hloubky problému. Zaměřila se v převážné většině na ekonomickou stránku problému, technickou již řeší méně.
eVSKP id 51931