MAREK, R. Detekce poškození povrchu materiálu z fotografie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Dyk, Tomáš

Student natrénoval modely FasterRCNN, YOLO, RetinaNet, MaskRCNN a naimplementoval i vlastní metodu využívající metody zpracování obrazu. Přesnost těchto metod otestoval na datasetu MVTec. Student nad rámec zadání otestoval metody i nad datasetem poškození materiálu v hlavni tanku, které jsem studentovi poskytl.  Celkově hodnotím přístup studenta a práci stupněm C (dobře).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Student měl za úkol vybrat několik vhodných modelů neuronových sítí pro detekci poškození materiálu, natrénovat je a porovnat jejich přesnost. Jedná se o středně náročné zadání. V rámci práce bylo nutné nastudovat principy zpracování obrazu a neuronových sítí. Zadání považuji za splněné.
Práce s literaturou Student pracoval s literaturou samostatně a vyhledával studijní prameny i nad rámec doporučení, která dostal. 
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student pracoval samostatně, byl po celou dobu aktivní a detaily svého řešení průběžně konzultoval. V rámci konzultací vždy představil znatelný pokrok.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena včas a student její obsah konzultoval. Do finální verze zapracoval většinu připomínek.
Publikační činnost, ocenění Publikační činnost a ani ocenění mi nejsou známa
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Sakin, Martin

Cílem práce byla detekce poškození povrchů. Student nalezl nejvhodnější modely a přitrénoval dataset s kolekcí obrázků materiálů s různým druhem poškození. Výsledkem je porovnání přesností modelů pro zvolený problém. Jedná se o zadání mírné obtížnosti, které bylo splněno ve všech bodech, avšak neshledal jsem žádná významná rozšíření nad rámec tohoto zadání. Proto navrhuji hodnocení stupněm C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Nejstěžejnější částí práce bylo najít a vyzkoušet vhodné modely pro detekování škrábanců a jiných poškození na fotografii.
Rozsah splnění požadavků zadání
Rozsah technické zprávy Práce je na spodní hranici rozsahu (40 normostran), avšak obsahuje potřebné informace.
Prezentační úroveň technické zprávy 85 Teoretická část práce je velmi čtivá a pochopitělně sepsaná. Návrh zmiňuje zdroje snímků, ale uvítal bych i zdůvodnění, proč byly použity zvolené modely. V kapitole implementace jsou zmíněné i výsledky, což jsou porovnání přesností jednotlivých modelů.
Formální úprava technické zprávy 90 Typografická i jazyková stránka práce je v pořádku.
Práce s literaturou 90 Zdroje pro práci jsou v dostatečném množství a jedná se především články z odborných časopisů a knih.
Realizační výstup 85 Realizační výstup mi byl prezentován. Jedná se o sadu Python skriptů, které pracují s modely a na zvolených snímcích vyznačují poškození.
Využitelnost výsledků Jedná se o spíše o práci kompilačního charakteru. Pokud by student například specializoval libovolný model pro detekci poškození právě tankové hlavně, práce by mohla být přínosnější. Avšak to nebylo definované zadáním.
Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 154960