WIESNER, L. Návrh fotovoltaické elektrárny s bateriovým úložištěm pro rodinný dům v lokalitě Ústrašice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student Bc. Lukáš Wiesner se ve své práci zabývá problematikou návrhu fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům v obci Ústrašice na Táborsku. Návrh vychází z analýzy záznamu pětileté spotřeby a predikcí budoucího vývoje spotřeby tohoto objektu. Samotný návrh byl proveden pomocí dat získaných simulací v programu PV SOL* Premium a následnou ekonomickou analýzou navrhovaného řešení. V práci se zaměřuje na analýzu možností fotovoltaických elektráren, dotačním programem použitelným pro financování stavby fotovoltaické elektrárny v České republice a výší maximální dotace. Student analyzoval chování spotřeby tohoto objektu a zvolil variantu nahrazení bateriového úložiště akumulací přebytků vyrobené energie do TUV. Toto řešení dále analyzoval a podrobil multikriteriální analýze při výběrů jednotlivých komponentů. Simulací provozu a ekonomickou analýzou vychází roční ekonomická úspora objektu přes deset tisíc oproti stávajícímu stavu. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu. V práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval zcela samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru a uváděné informace jsou podloženy citací informačních zdrojů. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě.
Student Bc. Lukáš Wiesner se ve své diplomové práci zabýval návrhem fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům. V první části práce student přehledně zpracoval teoretický podklad pro návrh samotné fotovoltaické elektrárny, prostudoval příslušnou legislativu a provedl průzkum trhu kvůli jednotlivým komponentům. Pro správné rozhodnutí zvolil multikriteriální analýzu výběru. V praktické části využil záznamů spotřeby elektrické energie majitele za posledních pět let a nasimuloval vybraný návrh v programu PV*SOL. Trochu zde chybí informace, zda se v okolí vybraného objektu nenachází nějaký objekt, který by mohl nainstalovanou elektrárnu zastínit. Jelikož zvolený objekt nemůže být připojen do rozvodné soustavy, navrhl student ukládání přebytků energie do teplé užitkové vody. Zajímavé je řešení za použití dvou bojlerů a to nejen technicky, ale zejména ekonomicky. Student vhodně zpracoval odbornou literaturu a příslušné zdroje v práci uvedl, i když např. v odkazu na zdroj č. 53 je napsáno „soubor nebyl nalezen“. Vnější úprava a grafické zpracování práce jsou na dobré úrovni, až na drobné gramatické nedostatky, např. v závěru je chyba „systém uvézt do provozu“. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předkládaná práce splnila ve všech bodech zadání. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci 90 body a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 152458