MOHYLA, P. Vliv velikosti částic plniva na složky komplexní permitivity složené soustavy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Frk, Martin

V teoretickém rozboru pan Mohyla popsal chování dielektrických materiálů v elektrickém poli a teorii složených soustav a směsných vztahů. V rámci experimentální práce připravil několik sad lakových vzorků plněné mletou slídou s různou velikostí částic a proměřil v teplotní závislosti frekvenční průběhy složek komplexní permitivity. Podíl teoretické a experimentální části bakalářské práce má vyvážený charakter, práce je přehledně uspořádaná a vyznačuje se dobrou a jednotnou grafickou úpravou s drobnými nedostatky ve stylizaci vět a typografii. Při kvalitách studenta bych uvítal použití alespoň jednoho zahraničního zdroje literatury. V celém textu práce neexistují odkazy na zdroje literatury [1]…[4]. Po celou dobu zpracování bakalářské práce pan Mohyla prokázal vysokou míru samostatnosti, k její řešení přistupoval samostatně, se vzniklými potížemi v experimentální části se snadno vyrovnal a dosažený výsledky průběžně konzultoval. Na základě obsahu teoretické části a zejména i experimentální činnosti, včetně dosažených výsledků a jejich interpretaci lze konstatovat, že student splnil zadání bez výhrad v plném rozsahu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Využití literatury B 8/10
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce A 18/20
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Rozsívalová, Zdenka

Úkolem studenta v bakalářské práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo zaměřit se na problematiku kompozitních materiálů, složenou materiálovou soustavu vytvořit a experimentálně prošetřit dielektrické vlastnosti, především kmitočtové závislosti obou složek komplexní permitiviy. Student Petr Mohyla realizoval veškeré experimentální práce v laboratoři ústavu elektrotechnologie FEKT, zkušební zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem ústavu. Na základě výsledků experimentů zpracoval bakalářskou práci v rozsahu 44 strany včetně seznamu použité literatury a přehledu symbolů používaných v textu. Práci správně rozčlenil na teoretickou a praktickou část a doplnil úvodem do problematiky a závěrem shrnujícím význam provedených experimentů. V teoretické části je uveden přehled polarizačních mechanismů a jevů v dielektriku; v další části je popsána teorie složené soustavy a uveden přehled směsných vztahů. V praktické části jsou popsány zkušební vzorky včetně jejich přípravy, měřicí zařízení a postup měření; měření bylo realizováno na lakových vzorcích plněných 7 hmotnostními % mleté slídy různé hrubosti. V další kapitole jsou shrnuty výsledky měření a je provedeno zhodnocení celého experimentu. Předložená práce je sepsána pečlivě, přehledně a výstižně, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na velmi dobré úrovni. Předložená bakalářská práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na bakalářskou práci. Výsledky provedených experimentů lze využít při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 15502