KRATOCHVÍL, L. Problematika revizní činnosti a zpracování revize tkalcovského stavu Dornier HTV4/SD [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Veselka, František

Bakalářská práce je věnována problematice bezpečnosti, revizní činnosti a postupům při revizi elektrických zařízení. Jedná se o velice aktuální téma, mj. i v souvislosti s několika úrazy elektrickým proudem z posledního období. Prakticky je rozdělena do několika kapitol. Vyznačuje se přijatelnou stylistikou a velmi dobrou grafickou úpravou. Zadání bakalářské práce bylo ve všech bodech splněno. Student se v práci zabývá problematikou revizní činnosti, což je tématika, se kterou se musel nově seznámit. Při zpracovávání bakalářské práce si rozšířil kvalifikaci i např. tím, že se musel seznámit s koncepčním řešením tkalcovského stavu a výrobou tkanin obecně. Zkušenosti a doplňující informace čerpal i z posouzení analogických postupů z dostupných literárních pramenů a konzultací. V případě revizní činnosti využil dílčí zkušenosti, které na ÚVEE FEKT VUT v Brně existují. Jedná se zejména o oblast provádění standardních revizí. Při zpracovávání své bakalářské práce postupoval student samostatně, iniciativně s velkým zájmem o danou problematiku. Oceňuji jeho samostatnost, i když do jisté míry i vynucenou celkovou situací ve společnosti, komplexní pojetí práce a využívání literárních pramenů. Vhodným způsobem aplikoval rovněž získané znalosti a dovednosti z doposud absolvovaných odborných předmětů a ze své odborné praxe. Získané výsledky a poznatky z netradiční problematiky bude možno využít i při výuce laboratorních cvičení v předmětu BIRC, apod.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Janda, Marcel

Student vypracoval bakalářskou práci na téma revize tkalcovského stavu. Úvod práce je velmi stručný a místo uvedení do problematiky se zabývá shrnutím všech částí práce a také zadáním. Samotný úvod tedy působí spíše jako abstrakt práce. Další kapitola je věnována technické normalizaci, konkrétně její historii. Jsou zde uvedeny hlavní časové milníky, které mapují vývoj norem. Další kapitoly popisují účel revize a výtah ze zákonů. Samotný výtah ze zákonů je spíše jejich pouhým opsáním, bez další interpretace. Dále je zde popis normy používané pro revize elektrických zařízení ČSN 331500. Tato část je opět výtahem z norem. Kapitola 3 je věnována tkalcovskému stavu na kterém byla prováděna revize. Jako nepříliš vhodné se mi jeví název této kapitoly a to „Teoretický rozbor tkalcovského stavu“. Tato kapitola umožní získat základní přehled o konstrukci a rozdělení tkalcovských stavů. Kapitola 4 je věnována popisu konkrétního tkalcovského stavu. Je zde uveden zajímavý popis mechaniky vytváření látky. Trochu my zde chybí technické parametry zařízení (např. napájení, resp. Připojení k síti apod). V další části práce jsou uvedena bezpečností rizika práce na tomto stavu. Chybí mi zde přehledné shrnutí těchto rizik. Kapitola 5 popisuje samotný postup revize a použité měřicí přístroje. Dá se říci, že tato část závěrečné práce je vcelku přehledně zpracována. N8sleduj9c9 kapitola je zpráva z revize zmiňovaného zařízení. Tato zpráva je dobře a přehledně zpracována. Předpokládám, že v Tab. 5 jsou uvedeny výsledky z orientačního měření (v textu není odkaz). Pokud tomu tak skutečně je, není dle mého názoru uvádět do sloupce „Výsledek“, že zařízení vyhovuje a to vzhledem k tomu, že autor práce sám napsal, že měření je zavádějící. Celkově je bakalářská práce koncipována jakýsi stručný postup pro vytváření revize tkalcovského stavu. Práce je vcelku dobře strukturálně rozdělena. Po formální stránce je tato práce také na vcelku dobré úrovni. Student splnil všechny body zadání a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 127538