TONKA, M. Zabezbečení IoT aplikací pomocí mikrokontrolerů řady Arm Cortex-M33 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Bakalářská práce studenta Marka Tonky je zaměřena na moderní architektury mikrokontrolerů ARM řady Cortex-M33 a zejména jejich podporu bezpečnosti. V teoretické části práce student prozkoumal architekturu ARMv8, na které jsou mikrokontrolery ARM Cortex-M33 postaveny a zejména jejich bezpečnostní rozšíření – technologii TrustZone. Dále provedl výběr vhodných hardwarových modulů vývojových prostředků IDE pro řešení praktické části bakalářské práce. V praktické části práce student připravil laboratorní úlohy, které vhodným způsobem demonstrují vlastnosti technologie TrustZone. Laboratorní úlohy slouží jako inspirace k využití možností této technologie pro zabezpečení IoT aplikací, které se v současné době bouřlivě rozvíjí. Student na zadaném úkolu pracoval poctivě a svědomitě v průběhu celého školního roku. Přicházel s dobrými nápady, které pravidelně konzultoval a hledal nejvhodnější postup řešení hlavního cíle práce. Výsledek práce považuji za velmi zdařilý, práci doporučuji k obhajobě a navrhuji známku A.
Cílem bakalářské práce Marka Tonky je analyzovat moderní mikrokontroléry s architekturou ARM Cortex-M33 z hlediska jejich využití pro zabezpečení IoT aplikací. Technická zpráva pokrývá teoretickou i praktickou část tématu zabezpečení IoT aplikací pomocí mikrokontrolerů ARM Cortex-M33. Rozsah práce je dostatečný a odpovídá požadavkům na bakalářskou práci. Student se podrobně věnuje jak teoretickému základu, tak i praktickým experimentům, které demonstrují vlastnosti a bezpečnostní funkce mikrokontrolerů. Formální úprava práce je na vysoké úrovni. Text je dobře strukturovaný a přehledný. Jazyková úroveň je dobrá, text je psán srozumitelně a odborně. Všechny odborné pojmy jsou správně vysvětleny. Student v práci prokazuje schopnost pracovat s odbornou literaturou a technickými zdroji. V teoretické části se opírá o relevantní zdroje a dokládá je správně formátovanými citacemi. Bibliografie na konci práce je rozsáhlá a zahrnuje jak základní, tak i specializovanou literaturu týkající se mikrokontrolerů a zabezpečení IoT aplikací. Odborná úroveň práce je taktéž na velmi dobré úrovni. Student prokázal porozumění moderním mikrokontrolerům ARM Cortex-M33 a jejich bezpečnostním funkcím, zejména technologii TrustZone. Praktická část práce, která zahrnuje přípravu laboratorních úloh, je přínosná. Práce nevykazuje žádné zásadní nesrovnalosti. Laboratorní úlohy jsou realizovány systematicky a srozumitelně popsány. Některé úlohy mohou být pro nezkušené uživatele složitější, což však student vhodně v práci zmiňuje. Úlohy mohou sloužit jako inspirace pro další výuku nebo praktické aplikace v oblasti zabezpečení IoT zařízení. Výsledky práce jsou využitelné ve výuce. Bakalářská práce Marka Tonky splňuje všechny požadavky zadání. Student prokázal nejen teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti a schopnost aplikovat získané poznatky. Práci doporučuji hodnotit stupněm A.
eVSKP id 159200