SÝKORA, D. Simulátor výpadků elektrické energie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Kohout, David

Student v rámci bakalářské práce vytvořil testovací zařízení, které bude sloužit jako simulátor podpětí a výpadků elektrické energie. Student pracoval zcela samostatně a konzultoval až finální řešení. V práci se nachází drobné stylistické nedostatky, které však nemají zásadní vliv na celkové hodnocení práce. Zadání považuji za splněné. Práce s literaturou je na dobré úrovni, avšak většina zdrojů jsou technické dokumentace a informace k jednotlivým komponentům, to je primárně způsobeno tím, že je celá práce především praktická a zabývá se samotným návrhem a implementací výsledného zařízení. Práce se také zabývá výběrem jednotlivých komponent a finální výběr uvádí v přehledné tabulce, která je zároveň i shrnutí celkových nákladů za všechny využité komponenty. Finální zařízení je v praxi použitelné a bude sloužit jako testovací nástroj pro testy v laboratoři chytrých sítí. Celkově celou práci hodnotím známkou A/90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Lieskovan, Tomáš

Bakalářská práce je na vysoké úrovni z hlediska formální stránky. V některých případech se však objevují hovorové výrazy, které by mohly být upraveny, aby práce získala ještě profesionálnější charakter. Práce je nicméně logicky členěna a obsahuje jen nepatrné formální nedostatky. Po technické stránce je práce na vysoké úrovni. Student projevil dobrou znalost a porozumění zadanému tématu a úspěšně vytvořil funkční simulátor výpadků a poklesu napětí v síti pomocí relé a speciálně upraveného transformátoru. Studentova schopnost efektivně pracovat s omezeními a možnostmi platformy ESP-32 je patrná ve výsledném funkčním simulátoru. Ovládání simulátoru je realizováno ve formě webové aplikace, která je přístupná pomocí Wi-Fi. Nicméně je třeba poznamenat, že momentálně je nastavení Wi-Fi sítě definováno přímo v kódu, což znamená, že pro změnu parametrů Wi-Fi je nutné znovu zkompilovat kód. Pro dosažení vyšší uživatelské přívětivosti by bylo vhodné zvážit alternativní možnosti. Jednou z možností je vybavit zařízení RJ-45 konektorem pro ethernetové připojení, což by umožnilo snadnou konfiguraci pomocí standardních síťových nastavení. Další možností je implementovat vlastní Wi-Fi síť, kterou by zařízení vysílalo, což by uživatelům umožnilo připojit se přímo k simulátoru bez nutnosti konfigurace jejich stávající Wi-Fi sítě. Tato úprava by přinesla značné zjednodušení a zvýšení uživatelského komfortu. Největším negativním bodem, který kazí celkový dojem práce, je skutečnost, že zařízení, které bylo předloženo k oponentuře, nebylo na začátku funkční. Podle dodaného návodu a zdrojových kódů nebylo možné zařízení správně provozovat. Teprve po několika dnech, kdy se student snažil řešení zprovoznit, přišel na to, že jeho kód funguje pouze se staršími knihovnami, které musí být přesně specifikovány při kompilaci. Po úpravě knihoven zařízení začalo správně fungovat. I přes všechny tyto problémy a nedostatky je práce kvalitní a hodna obhajoby s celkovým hodnocením 90/A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 151081