FLÖSSLER, L. Obytný soubor na ul. Pastviny v Brně - Komíně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Boháč, Ivo

Základním znakem práce je určitá ambicióznost, záměr vepsat do řešeného území sebe sama, což je zcela zřetelné ve výsledném prezentovaném řešení. Je ovšem třeba říci, že se tato snaha projevuje většinou kultivovaně a přináší výsledky s vysokým stupněm propracovanosti, navíc podložené základní filozofií navržené koncepce. Otázky a náměty k obhajobě: 1) Jaký výtvarně architektonický efekt očekává autor od prúhledu celoskleněnou stěnou obývacího pokoje přízemního bytu, vedoucí do zastropené prostory venkovní terasy č. 110, navíc ukončené protilehlou plnou štítovou stěnou sousedního domku?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 95 Student se ujal řešeného tématu osobitým a svérázným způsobem. Uplatnil rovněž vyvinutý smysl pro posuzování problematiky v širších souvislostech. K základním povahovým rysům studenta patří pracovitost a zodpovědnost ve vztahu k časování práce.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Pospíšil, Zdeněk

Práce je zdařilou ukázkou vyjádření autorova postoje k danému tématu. Přináší koncept, kde nová zástavba nedominuje za každou cenu, ale navazuje kontextuálně na stávající strukturu v okolí, přitom nabízí dostatečný prostor pro komfortní život budoucích obyvatel.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Navržená urbanistická struktura zástavby se jeví jako úměrná stavu okolních pozemků. Autor promyšleně osazuje navržené domy na pozemek s orientací, která vytěžuje výhody oslunění bytových prostor i zajímavé panoramatické výhledy.
Provozní řešení B V řešení bytů se zásadně mísí provoz jednotlivých zón. Společenský prostor obývacího pokoje s jídelnou a kuchyňským koutem je vklíněn mezi ložnice tak, že provoz klidové zóny se bude prakticky nepřetržitě křížit s provozem zóny společenské. Diskutabilní bude využití prostoru č. 110 u přízemních bytů, označeného jako terasa. Otázkou rovněž zůstává zajištění soukromí na venkovních obytných plochách – především přízemního bytu.
Technicko konstrukční řešení B Celkově je navržené konstrukčně materiálové řešení možné a úměrné konceptu zástavby. Problematické mohou být velké plochy prosklenných zábradlí, především z pohledu údržby a praktičnosti. Ne příliš vhodná je představa masivního uplatnění jedovatého břečťanu na živých plotech jednotlivých parcel – především s ohledem na předpokládaný pohyb dětí v řešených prostorách.
Architektonické řešení B Navržená zástavba je při neustálém opakování stejných typů domů poněkud uniformní. Za uvážení by stálo užití větší variability alespoň v barevném a materiálovém řešení fasád. Otázkou je také vhodnost umístění parkovacích stání přímo pod oknem ložnice přízemního bytu.
Formální úroveň B Grafická a adjustační úroveň práce je dobrá a odpovídající zadání a standardu bakalářské práce.
Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 84905