ŠINTAJ, A. Analýza pohonných systémů lesnických strojů s přihlédnutím k možnostem hybridizace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Mergl, Václav

Student Andrej Šintaj se ve své práci zabývá analýzou pohonných systémů lesnických strojů s přihlédnutím k možnostem hybridizace. V první kapitole je věnována pozornost jednotlivým komponentům elektro-hybridních systémů, mezi které spadá elektromotor, měnič a úložiště elektrické energie. V druhé kapitole jsou popsány jednotlivé těžebně dopravní stroje, které jsou hybridizovány. Tato textová část dále obsahuje popis konvenčních a hybridních pohonů, včetně schématický nákresů. Další kapitola se věnuje porovnání hybridních systémů pohonů. Následuje diskuze o využití hybridních systémů a jejich úskalí. Textová část práce obsahuje formální nedostatky.   Výhrady mám k tomuto: - na str. 10 je použit obchodní název AdBlue a nikoliv DEF, - na str. 10 zkratky EU a USA nejsou v seznamu zkratek, - na str. 10 překlep „kunbatúry“ - pro toto slova máme lepší odborný výraz: zdvihový objem motoru, - na str. 24 chybí tečka za větou: „Projekt Elturbo bol testovaný na Ponsse Ergo ( 16) [29]“, - ve schématických nákresech je používáno nevhodné značení spalovacího motoru – správné značení je M ve čtverci a nikoliv v obdélníku, kapitola diskuze by měla být rozsáhlejší.   Bakalářská práce splnila požadavky a cíle zadání. Rozsah práce odpovídá zadání. Práce má logické uspořádání. Po stránce grafického zpracování bylo vytknuto nevhodné značení spalovacího motoru. Student se důkladně odvolává na citace zdrojů, obrázky i tabulky v textu. Schopnost interpretovat své výsledky v práci jsou u studenta na dobré úrovni. Student vypracoval dostatečně kvalitní práci a prokázal zájem o problematiku v oblasti pohonných systémů lesnických těžebně dopravních strojů. Doporučuji tuto práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Škopán, Miroslav

Předložená práce se zabývá analýzou pohonných systémů lesnických strojů se zvláštním důrazem na jejich elektrohybridizaci. V úvodní části (kapitole 1) je provedena stručná, ale výstižná rešerše současných hybridních systémů a jejich komponentů. V následné kapitole jsou popsány základní druhy těžebně dopravních strojů, které jsou používány v lesním hospodářství. Tato kapitola se věnuje celkem pěti druhům těchto strojů a tvoří hlavní část bakalářské práce. U všech popisovaných druhů strojů student formou odkazů prokazuje, že podrobně prostudoval veškerou dostupnou literaturu a další zdroje (celkem 100, jak je uvedené v přehledu zdrojů). Domnívám se však, že u bakalářské práce s uvedeným tématem není příliš vhodné citovat takřka za každou větou zdroj informací. Působí to značně roztříštěně a obecně lze konstatovat, že uváděné informace lze nalézt takřka shodné ve více zdrojích a lze odkazovat pouze na jediný (např. odkazy na [86], [87], [61] atd.). Typickým příkladem nesprávného odkazování je např. text na str. 21, kde pod obr. 12 je stručný popis principu axiálního pístového hydrogenerátoru. Za každou větou se nelogicky střídají odkazy [86] a [87], byť celý popis je uveřejněný volně převzatý obsah každé ze dvou jmenovaných učebnic (skript). Dále je např. v popisu přenosu energie u LKT 80, a 81 (str. 15) je mimo jiné odkazováno i na [46], kde není na zmíněné stroje jediný odkaz (i když se článek zmíněnému tématu přenosu energie a hybridizaci mobilních strojů věnuje). Tak nadbytečné odkazování považuji za značný handicap této jinak zdařilé práce, i když v jiných částech práce je citování správné a potřebné. Poněkud nelogické je i uspořádání některých kapitol. Zejména kapitola 2.5 nemá logiku a měla být označena správně jako kapitola 2.4.2 neboť svým obsahem do kapitoly 2.4 jednoznačně patří. V kapitolách 3 a 4 student shrnuje dosažené výsledky a uvádí diskusi. Dle řešené problematiky a s ohledem na svůj charakter má práce (i přes výše uvedené výhrady) velmi značnou vypovídací hodnotu, a je v ní minimum dalších spíše formálních nedostatků. Konkrétně se jedná o: - občas drobné překlepy a gramatické chyby, - občas nepřesné technické názvosloví (dieselový motor – str. 24), - z hlediska přehlednosti je vhodnější popisy jednotlivých částí obrázků a schémat uvádět přímo u nich a nikoliv pouze v textu, jak je to v práci provedeno. Předložená práce má celkově velmi solidní úroveň a je plně v souladu se zadáním. Student v ní prokázal odpovídající znalosti studovaného oboru a tím i schopnost budoucí samostatné práce či pokračování v dalším stupni vysokoškolského studia. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 157430