SVOBODNÍK, P. Zpracování signálu SDR pro přenosnou monitorovací stanici [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student se ve své diplomové práci zabýval zpracováním signálu pomocí SDR určeného pro přenosnou monitorovací stanici. V prvních třech kapitolách se student věnoval na téměř 30 stranách popisu monitorování spektra, doporučením, metodikám, principu SDR, požadavkům na monitorovací stanici a jejímu popisu. Velice málo se věnuje samotnému výběru přijímače. Navíc zvolil variantu, která nepokrývá celý požadovaný rozsah frekvence a přidává k přijímači konvertor, se kterým už nikde dál nepracuje. Hlavní část práce se nachází v kapitole 4, která ale příliš nedokazuje, že by student splnil celkové zadání, a že aplikace kterou vytvořil, pracuje korektně a plní vše, co je požadováno. Naopak obsahuje několik pasáží, které dokazují, že se student danou problematikou příliš nezabýval. Např. v 4.6.1 by nemělo být uváděno, že se při manuálním ovládání bude rotátor otáčet tak dlouho, dokud bude uživatel držet tlačítko. „Kalibrace“ přijímače (4.12) na pár řádcích se snad ani nedá nazvat kalibrací. Konec kapitoly je spíše důkazem toho, že je vybraný přijímač pro monitorovací stanici naprosto nevhodný a pro zadavatele práce nepoužitelný. Celkově v práci převládá spoustu pasáží, které jen popisují známé skutečnosti. Na místech, kde mohl student podrobněji popsat svoji tvorbu, vše odbývá několika větami. Formální stránka je srozumitelná a v textu je jen pár míst s gramatickými nepřesnostmi. Hodnocení sestavil odbroný konzultant práce.
Předložená diplomová práce se zabývá výběrem softwarového rádia a zpracováním dat jím poskytovaných za účelem monitorování rádiového spektra v rámci kontrol ČTÚ. V úvodu jsou krátce shrnuty důvody monitorování rádiového spektra a některé parametry sledované při monitorování. Tento popis je bohužel vágní a nejsou jasně stanoveny požadavky, které taková stanice musí splňovat a jaké parametry musí sledovat. Pro spektrální analýzu byla vybrána 3 váhovací okna, přičemž nebyla prezenotována ani vlastní studie ani odkaz na jiné aplikace, které by tento výběr opodstatnily. Dále bylo popsáno několik dostupných HW řešení přijímače, ze kterých bylo upřednostněno jedno řešení na základě spektrálních požadavků ČTU, a několik ovládacích programů, ze kterých ovšem nebyl vybrán žádný. Podstatnou částí práce je pak popis vlastní vyvinuté aplikace pro ovládání SDR a zobrazování spektrálních vlastností přijímaného signálu. Zde není příliš jasné, čím se vytvořená aplikace výrazněji liší od volně dostupných. Očekával bych spíše, a v zadání není specifikováno jinak, že bude využito dostupného SW pro možnou úpravu nebo doplnění např. plug-inem, které jsou hojně podporovány. Závěrem je provedeno měření na signálu z generátoru jehož cílem mělo být hodnocení spektrální čistoty reprezentace přijímaného signálu, měření ovšem nebere v úvahu specifikované spektrální vlastnosti přijímače a vlastnosti metod použitých k analýze, hodnocení tedy nelze považovat za relevantní. Dle mého názoru není zadání splněno a to v bodech rozšíření řídicího SW pro aplikace monitorování rádiového spektra a vypovídajícího měření. Práce je psána anglicky, bohužel s častými chybami v používání členů a vážnějšími stylystickými chybami (chybějící přísudek, špatné vazby). Objevují se zde i chyby čistě formálního charakteru (špatné značení cirkulátorů, špatný směr šipek ve shcématech, chybějící stránka a otočené stránky v tištěné verzi, chybějící odkazy na obrázky v textu). Z mého pohledu student postupoval k cíli příliš ze široka a vůbec se tak nedostal k jádru řešeného problému. Výsledkem je tak program, který byl již dostupný open-source a odladěný, doporučuji proto práci k přepracování a hodnotím 45 body.
eVSKP id 110450