PEKAŘOVÁ, A. Posouzení ekonomické situace společnosti pomocí statistických metod [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Doubravský, Karel

Tématem předložené práce je hodnocení stávající situace společnosti a návrhy na její zlepšení. Práce je členěna do tří hlavních částí. Autorka využila vybrané literární zdroje a sestavila srozumitelnou teoretickou část, na kterou logicky navazuje část analytická a návrhová. V praktické části autorka analyzuje zvolenou společnost s využitím vybraných ukazatelů, regresní analýzy a analýzy časových řad. V návrhové části autorka prokázala schopnost dojít k samostatným a konkrétně specifikovaným závěrům. Práce je zpracována na dobré úrovni a má odpovídající strukturu a grafickou úroveň. Použité metody jsou adekvátně zvoleny. Pro praktické využití návrhů by bylo vhodné jejich podrobnější rozepsání. Rozsah přehledu literatury je dostačující a odpovídá typu práce. Z výše uvedených důvodů se domnívám, že práce splňuje podmínky kladené na diplomovou práci a doporučuji práci k závěrečné obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Praktická využitelnost výsledků C
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C
Práce s informačními zdroji, včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Michalíková, Eva

Práce se zabývá statistickou analýzou finančních ukazatelů zvolené firmy. Teoretická část je přehledně zpracovaná (až na drobné formální chyby například ve vzorcích 2.26, 2.27 - špatný formát textu - horní a dolní indexy apod.). V praktické části jsou vybrané finanční ukazatelé podrobeny statistické analýze - regresní a korelační analýza. K těmto analýzám mám určité výhrady - viz otázky. Otázky: Grafy 1 a 2 (ČPK) vypadají zcela odlišně, ačkoliv se oba vztahují ke stejnému ukazateli - je možné vysvětlit? To samé platí v prípadě grafů 11 a 12 (celková zadluženost). U některých ukazatelů, které kolísají (ROA, ROS, celková zadluženost) byl použit průměr pro popis trendu. Nebylo by vhodnější použít nějakou sofistikovanější metodu, napří. klouzavé průměry? Nakolik je vhodné v případě nevyhovujících hodnot tyto hodnoty škrtnout (jak se stalo v případě obratu zásob)?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod D
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Praktická využitelnost výsledků D
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A
Práce s informačními zdroji A
Navrhovaná známka
C

eVSKP id 142591