KOSTELANSKÁ, A. Návrh měřicí jednotky pro chytré zemědělství [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Diplomová práce studentky Bc. Alžbety Kostelanské splnila stanovené zadání v plném rozsahu. Studentka k řešení přistupovala od začátku aktivně a svědomitě s velkým zájmem, pravidelně svůj postup konzultovala. S literaturou pracovala samostatně a vhodným způsobem. V praktické části se podařilo měřicí jednotku navrhnout a realizovat s požadovanými parametry. Studentka v průběhu řešení věnovala velké úsilí i návrhu software, síťové komunikaci a uživatelské rozhraní. Navržený funkční měřicí systém monitorující stav rostlin pomocí měření elektrické impedance biologických tkání, teploty vzduchu, vlhkosti půdy a umožňující vzdálenou komunikaci a vizualizaci dat, byl ověřen na několika rostlinách v domácím prostředí. Následně, vliv prostředí na vybrané rostlině byl monitorován ve skleníku lužáneckého střediska volného času v Brně - LUSK. Výsledky měření jsou detailně zpracovány. Z formálního hlediska je práce na dobré úrovni. Výsledná práce představuje kvalitní inženýrské dílo a navrhuji hodnocení A/90 bodů.
Studentka ve své práci popsala bioimpedanci, její měření, modelování a využití při monitorování živých tkání. Navrhla funkční měřicí systém monitorující stav rostlin a umožňující vzdálenou komunikaci a vizualizaci dat. Prezentační a formální úroveň zprávy jsou převážně na dobré úrovni, rozsah je přiměřený. Jazykově je práce v pořádku, vyskytují se pouze občasné překlepy. Studentka prostudovala dostatečné množství literatury a popsala stávající možnosti využití, měření a modelování bioimpedance. Vytknul bych občas nesystematický textový popis a zbytečné opakování některých informací na více místech. Zejména v teoretické části se vyskytují příliš dlouhé jednotvárné pasáže textu, vhodnější by bylo jej nějak strukturovat. V přehledu různých řešení měření bioimpedance by byla vhodná srovnávací tabulka s jejich technickými parametry. V práci mi chybí popis a zhodnocení, jak lze pomocí impedance konkrétně monitorovat růst rostlin a kvalitu zemědělských produktů. Jak lze takto poznat množství vody, živin, choroby, dozrávání a jak se tyto vlivy v naměřených datech vzájemně odliší. Zobrazení pomocí 3D grafů v obr. 5.4 a 5.5 není vhodné. Z grafů je obtížné odečítat hodnoty, osy rezistance a reaktance jsou otočené (doprava či nahoru se zmenšují hodnoty). Vhodnější by byly 2D grafy, kde jednotlivé dny by byly rozlišeny různými formáty křivek. Také by mohlo být vyznačeno, který konec křivky odpovídá nejnižším kmitočtům a který nejvyšším. Zhodnocení výsledků měření podle mého názoru obsahuje chyby, např. právě komentáře ohledně kmitočtů měření, na kterých je rušení. Obvodové modely vykazují poměrně velkou chybu impedance oproti změřeným hodnotám. Také parametry modelů se skokově mění pro jednotlivá měření, což může znamenat, že modely nebyly vhodně zvoleny. Popis návrhu a realizace obvodového řešení není dostatečný. Schémata v příloze sice jsou, ale není k nim dostatečný popis. Chybí analýza výdrže baterie a popis, jak zprovoznit mobilní aplikaci. Kladně hodnotím široký záběr práce, od analogové části měření impedance, přes digitální zpracování, návrh software, síťovou komunikaci až po uživatelské rozhraní.
eVSKP id 155653