SUŠOVSKÝ, O. GUI pro operace nad obrazem v AR brýlích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Úkolem studenta bylo vytvořit uživatelskou aplikaci pro náhlavní AR systém umožňující některé často používané operace zpracování obrazu, kdy ovládání mělo být řešeno pomocí gest ruky rozpoznaných v obrazu. Toto zadání lze hodnotit jako poměrně časově i odborně náročné, jelikož předpokládalo dobré zorientování se v problematice zpracování obrazu - při implementaci několika metod předzpracování a segmentace obrazu, ale hlavně při řešení úlohy lokalizace ruky v obrazu a rozpoznání gest. Dále zadání vyžadovalo schopnost programovat v několika jazycích a prostředích a všechny části zkombinovat do funkčního celku. Toto bylo ztíženo ještě původním plánem využití jiného HW, od kterého jsme po domluvě po semestrální práci přešli k mnohem univerzálnějšímu řešení s využitím brýlí typu cardboard a smart telefonu se systémem Android. Splněním všech bodů zadání student vytvořil aplikaci, která uživatelsky komfortně umožňuje provádět všechny očekávané operace nad obrazem, a to oproti zadání navíc vedle náhlavního také v dotykovém režimu. Použité postupy byly podle mého názoru dobře zvoleny. Funkce v nabídce byly správně vybrány i implementovány. Student řešil návrh aplikace i po stránce ergonomie a snadnosti ovládání, a to i s přihlédnutím k deformaci obraz pro AR brýle. Z praktického hlediska mohla být aplikace doplněna ještě možností zadávání tvaru elementu morfologických operací (nejen velikosti kernelu), čímž by se ale výrazně zvýšila složitost o další typ vstupů. Odevzdaný vytvořený kód sice není příliš okomentovaný, ale přesto je dobře čitelný a srozumitelný. Detailněji mohl být okomentovaný i program v samotném dokumentu. Student pracoval samostatně s potřebou jen několika konzultací. Přesto z průběžně presentovaných pokroků bylo jasné, že k práci přistupuje aktivně a zodpovědně. S výsledky jeho práce jsem velmi spokojená a myslím si, že prokazují bakalářské schopnosti, a proto práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A.
Úkolem studenta bylo vytvořit interaktivní aplikaci pro systém augmented reality (AR). Zadání lze po odborné i časové stránce považovat za středně náročné až náročné. Práce je na zhruba 60 stranách napsána v logickém sledu, prostor je vyhrazen každé z dílčích úloh zadání. V úvodu práce student dostatečně popisuje motivaci a potenciál využití AR včetně rešerše některých používaných zařízení. Druhá a třetí kapitola je věnována rychlému průřezu základů zpracování obrazu a používaným metodám detekce ruky. Student čerpal z literatury a dostupných zdrojů. Dále už je popisována hlavní část realizace semestrální práce, čili použitý headset s telefonem a samotná aplikace. Zde bych měl několik výtek. Samotná detekce ruky je provedena na základě zkoumání barvy, student podle popisu vyzkoušel několik modelů a barevných prostorů. Nejsou však použity jiné metody nebo jejich kombinace, např. analytický popis kontury ruky nebo prstu, detekce pohybu atd.. Tím by se možná zvýšila robustnost detekce. V práci není popsaná úspěšnost, ta se dá dovozovat snad pouze podle několika obrázků a screenshotů aplikace. Na těchto příkladech je spíše jednoduchá scéna – bílá stěna s jedním bílým vypínačem, pokud toto vůbec můžeme nazývat scénou. Takováto scéna není příliš velkou výzvou pro zpracování obrazu. Rád bych aplikaci vyzkoušel na nějakém ze svých zařízení, ale nepodařila se mi spustit na dvou testovaných přístrojích, ač byly splněny všechny podmínky a nároky na použitý telefon popsané v kapitole 5.7. Na přiloženém CD nejsou ani demonstrační snímky ani video. Student však přes tyto výtky splnil zadání v celém rozsahu. Zejména za kapitolou 5 je skryta spousta práce, která musela být udělána. Student si musel osvojit práci s Androidem a SDK, správné řízení hardwaru zařízení, programování GUI a mnoho dalších dovedností. Věřím, že moje výtky student rozptýlí při prezentaci bakalářské práce před komisí, čímž práci doporučuji k obhajobě. Zároveň doufám, že student toto zajímavé téma neopustí a bude v němpokračovat při diplomové práci.
eVSKP id 102703