MAŇÁK, J. Stanovení nejistoty nepřímého měření koeficientu víceotvorové rychlostní sondy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Cílem bakalářské práce bylo nastudovat problematiku stanovení nejistot nepřímého měření koeficientu víceotvorové rychlostní sondy sloužící pro měření průtoku tekutiny a provést experimentální měření s vyhodnocením nejistot pro dva typy rychlostní sondy. Bakalářská práce navazovala na předchozí semestrální práci. Student na projektu pracoval svědomitě a prokazoval v průběhu celého období velké pracovní úsilí. Pracoval samostatně a systematicky. Pravidelně se dostavoval ke konzultacím, které potřeboval minimálně, a předkládal průběžné výsledky práce. Komunikace probíhala velmi konstruktivně, student byl vždy aktivní a připravený. Při zpracování bakaláršké práce se student nesetkal se žádnými významnějšími problémy. Doporučuji práci k obhajobě.
Předložená bakalářská práce je zpracována v rozsahu 47 stran, obsahuje 5 příloh a je logicky členěna do 7 kapitol včetně úvodu a závěru. Teoretická část práce má 2 kapitoly na 14 stranách textu, student vychází z adekvátních literárních zdrojů. Téma bakalářské práce je poměrně náročné na zpracování naměřených hodnot vzhledem k vyhodnocování nejistot měření. Student musel zvládnout problematiku kvantifikace nejistot přímých a nepřímých měření a následně ji aplikovat do výpočtu koeficientů víceotvorových rychlostních sond. Hodnocení odborné úrovně práce: Student zvolil správnou koncepci v přístupu k řešené problematice, provedl její rozbor v kap. č. 2 až kap. č. 5. a následně v kap. č. 6 realizoval požadovaná měření a vyhodnocoval nejistoty nepřímých měření koeficientů sondy Annubar 485 a upravené sondy MQS. Orientace v textu dokumentu, zejména v kap. č. 6, je místy obtížná vzhledem k tomu, že student důsledně neuvádí symboly u slovního popisu měřených veličin a nejistot. Stejný problém je s uváděním typových označení používaných měřidel, která se v textu nacházejí sporadicky. Označení měřidel v seznamu použitých přístrojů neodpovídají zavedeným zvyklostem, např. není uvedeno typové označení měřidla ale jen výrobní číslo, viz zdroj 755732062. V textu dokumentu chybí odkazy na obrázky a tabulky, tím je narušena souvislost a vzájemná provázanost textu. Pozitivně hodnotím přehledné výsledky vypočítaných nejistot realizovaných měření formou bilančních tabulek, výhrady mám k některým názvům těchto tabulek, které jsou příliš obecné (tabulka č. 4, tabulka č. 5, tabulka č. 6). V tabulce č. 1 a č. 8 a také v tabulkách příloh jsou uvedeny měřené veličiny Ic, Is a It, ale v textu nejsou řádně vysvětleny. Při popisu statistických charakteristik vztažených k metodice výpočtu standardních nejistot se student dopouští nepřesných formulací. Hodnocení formální úrovně práce: Odkazy na literární zdroje jsou uváděny zcela souhrnně v začátku kapitol, a tudíž nelze jednoznačně posoudit, ze kterého konkrétního zdroje student danou problematiku čerpal. Bakalářská práce má dobrou stylistickou úroveň i přes občasné chybné oddělení vedlejších vět. Student v hojné míře používá při popisu vlastního měření a zpracování naměřených hodnot zejména 1. os. mn. č. Předložená bakalářská práce odpovídá zadání a z odborného pohledu se od něj výrazněji neodchyluje, práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 51685