REINDL, J. Modelování bezsenzorového řízení BLDC motoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student zpracovával bakalářskou práci průběžně a systematicky. Pravidelně se účastnil konzultací s vedoucím práce. Zadané úkoly řešil samostatně s pomocí doporučené literatury. Získané teoretické znalosti postupně uplatňoval v praktickém návrhu modelu bezsenzorového řízení BLDC motoru. Student splnil všechny body zadání a danou problematiku zpracoval přehledně a logicky. U studenta oceňuji aktivní přístup a vlastní invenci při řešení zadané problematiky. Celkově hodnotím práci a přístup studenta známkou A.
Text bakalářské práce popisuje známé metody řízení BLDC motorů s tím, že se soustřeďuje především na 3 metody bezsnímačové. Jejich funkčnost je ověřena simulacemi v závěru. Text práce je stručný, dobře se čte a vše je poměrně dobře vysvětleno. Grafická úroveň práce je solidní, stylistická úroveň je též dobrá, místy však pokulhává, patrně vlivem neobratného překladu citovaných textů. Formální připomínky: Na straně 24 je obr. 4.6. označený jako „schéma resolveru“. Patrně se však jedná o zobrazení průběhu napětí na jeho jednotlivých vinutích. Na straně 31 se nulová dioda patrně vlivem nesprávného překladu několikrát podivně označuje jako „Volnoběžná dioda“. Věcné připomínky: Na straně 16 se píše, že rotor může mít 2 až 8 párů pólu. Patrně není důvod, aby stroj nemohl mít pouze jediný pól-pár. Na straně 19 je prezentován seznam funkcí, které zastává mikroprocesor připojený k Hallovým snímačům a je zde tvrzeno, že se použitím mikroprocesoru dosáhne úspory místa na desce oproti stavu, kdy byly tyto funkce zajišťovány „sestavou integrovaných obvodů“. Toto tvrzení se zdá dost odvážné vhledem k tomu, jak velké množství specializovaných integrovaných obvodů, zajišťujících přesně ty stejné funkce, se na trhu nabízí. Práci chybí zhodnocení výsledků simulací. Kapitola označená jako závěr je spíš jen jakýmsi abstraktem či výčtem, co všechno bylo v práci napsáno. Jsou tam jen opakovány informace, které již byly formulovány v dřívějších kapitolách. Přes uvedené drobnosti působí práce dobře a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 159912