POLÁŠEK, J. Počítačové modelování komunikačních systémů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Raida, Zbyněk

Cílem bakalářské práce bylo připravit výukové materiály pro bakalářský předmět Počítačové řešení komunikačních systémů. Materiály měly být zaměřeny na využití modulu systémového návrhu v programu ANSOFT Designer ve výuce. Součástí práce mělo být vzorové počítačové cvičení. Koncepce předkládané bakalářské práce byla podřízena jejímu pedagogickému charakteru. V úvodní části je podrobně a přehledně popsána práce s programem ANSOF Designer. Následují ilustrační příklady, v nichž je popsáno modelování komunikačního systému bez kódování a s kódováním a modelování komunikačního standardu 802.11A. Následoval popis postupu, jakým je možno importovat modely komunikačních komponentů, které byly vytvořeny v jiných modulech programu (anténa, planární filtr, filtr se soustředěnými parametry), do modulu systémového návrhu. V příloze práce je k dispozici zadání počítačového cvičení a jeho vzorové řešení. Je tedy zřejmé, že zadání bakalářské práce bylo splněno. Práce je psána stručně a přehledně. Oceňuji snahu autora jasně a srozumitelně vysvětlit čtenářům (tj. ostatním studentům) principy fungování jednotlivých bloků blokového schématu a význam důležitých parametrů těchto bloků. Je škoda, že nebyla věnována větší pozornost formálnímu zpracování: práce obsahuje překlepy, některé věty nemají přísudek, literární zdroje nejsou citovány podle normy, některé formulace nejsou voleny šťastně. Student pracoval na projektu soustavně. Zásadní kroky řešení projektu byly vždy konzultovány. Při práci student využíval jako českou tak anglickou literaturu (dominantně internetovou). Celkově hodnotím předloženou bakalářskou práci jako velmi dobrou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Formální zpracování práce D 12/20
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 16/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
81

Posudek oponenta

Vágner, Petr

Student ve své práci velmi povrchně popisuje možnosti systémového modulu simulačního programu ANSOFT Designer. Nejprve uvádí jednoduchý příklad přenosu BPSK modulace v základním pásmu zašuměným přenosovým kanálem. Zhruba polovinu práce pak tvoří popis modelu systému 802.11a. Je zde nutné zdůraznit, že tento model byl bez jediné změny převzat z ukázkových příkladů, které jsou součástí Designeru. V poslední přibližně čtvrtině práce autor popisuje nakreslení planární antény ve fullwave modulu a schématu horní propusti v obvodovém modulu simulátoru. Počítá s-parametry těchto bloků jednak zvlášť a jednak po přetažení do systémového simulátoru. Výsledkem jsou pochopitelně stejné hodnoty a stejné obrázky. Jeho orientaci v problematice simulovaných vysokofrekvenčních obvodů dokládá to, že uvádí poměr stojatých vln v decibelech. Na závěr je přiložen návrh laboratorní úlohy, která spočívá v překreslení zmiňovaného modelu systému 802.11a. Výsledné hodnocení odpovídá tomu, že minimálně polovina práce je bez jakékoliv vlastní invence studenta okopírována z ukázkového modelu popisovaného systému. Dále je potřeba zmínit to, že v práci je citován pouze jeden odkaz na literaturu, a sice skripta UREL. Další zdroje jsou seznamem internetových odkazů, a v práci nejsou nikde citovány. V porovnání s úrovní jiných bakalářských prací, tato práce nemůže dostat kladné hodnocení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání E 10/20
Odborná úroveň práce F 17/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse F 8/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
F
Body
42

Otázky

eVSKP id 31002