KOTRBA, T. Kolaborace člověk-stroj – využití haptického zařízení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Juříček, Martin

Student Tomáš Kotrba se ve své bakalářské práci zaobírá problematikou ovládání robotického ramene pomocí haptického zařízení.   Teoretická část práce úvodem popisuje význam kolaborativní robotiky v kontextu Průmysl 4.0. V této části jsou uvedeny taktéž příklady využití kolaborativních robotů a bližší popis kolaborativního robota UR3 od společnosti Universal Robots. Student dále popisuje haptická zařízení a příklady využití, přičemž blíže popisuje zvolené haptické zařízení a to 3D myš SpaceMouse Module od společnosti 3Dconnexion. Praktická část práce se pak zaobírá vývojem ovládacího programu pro řízení kolaborativního robota pomocí 3D myši. V rámci vývoje ovládacího programu jsou popsány technické výzvy, přičemž integrální částí práce je analýza, implementace a testování zvolených vhodných filtrů signálu pro plynulé ovládání kolaborativního robota. Závěrečná část práce se zaměřuje na výsledné testování na reálném robotickém ramenu UR3. Text je logicky strukturovaný s dobrou grafickou úpravou. Závěrem student v diskuzi popisuje možné další vylepšení a využití vytvořeného datasetu v kontextu strojového učení. Student splnil všechny části bakalářské práce. Student pracoval na práci samostatně. Všechny zásadní postupy konzultoval s vedoucím práce. Při tvoření praktické části chválím studentovu nezávislost a schopnost přicházet s novými nápady na vylepšení. Chválím studentovu aktivitu při tvorbě bakalářské práce a aktuálnost použitých technologií. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A / výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Parák, Roman

Student Tomáš Kotrba ve své bakalářské práci řeší problém zaměřený na kolaboraci člověk-stroj s využitím haptického zařízení. Teoretická část práce se zabývá představením oblasti kolaborativní robotiky, včetně využití haptických zařízení pro kolaboraci člověk-stroj. Autor logickým uspořádáním jednotlivých částí uvádí čtenáře do dané problematiky, přičemž popisuje problematiku jak z obecného hlediska, tak se rovněž zaměřuje na konkrétní typ kolaborativního robota a haptického zařízení použitého v bakalářské práci. Drobnou výhradou je absence části, která by byla zaměřena na související práce z akademické sféry podložené odbornými publikacemi. Praktická část práce řeší realizaci problému zaměřeného na ovládání kolaborativního robota společnosti Universal Robots s využitím haptického zařízení SpaceMouse. Autor pouze v jedné, avšak přehledné a srozumitelné kapitole popisuje vývoj programu pro řešení daného problému. Řešení netriviálního problému vyžadovalo konverzi, resp. úpravu dat, jakož i jejich filtraci před samotným řízením robota tak, aby jeho pohyb logicky a adekvátně reagoval na signály od lidského pracovníka s využitím haptického zařízení. Tento úkol autor po praktické stránce splnil nadstandardně. Drobnou výhradou při návrhu filtru dat je absence dvou experimentů: a) robot je ve stavu zastavení a haptické zařízení není použito, b) robot se pohybuje a haptické zařízení není použito. Z bakalářské práce je zřejmé, že student věnoval velké množství času práci v laboratoři a samostudiu při návrhu netriviálního problému. Vyzdvihuji využití simulačního prostředí před fyzickou realizací experimentu, a rovněž chválím část zaměřenou na filtraci dat, kde autor porovnal několik metod pro efektivní řízení kolaborativního robota s využitím haptického zařízení. Celkově velmi dobrý dojem z nadstandardní praktické části práce kazí formální stránka bakalářské práce. Nedostatky vidím primárně v tvorbě souhrnných citací, absenci křížových odkazů, kvalitě obrázků, absenci jednotek u grafů a jejich nepřehlednost. Přes všechny nedostatky předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou B / velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 157233