DVOŘÁČEK, D. Střídač s aktivním usměrňovačem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Rubeš, Ondřej

Student vypracoval práci na téma střídač s aktivním usměrňovačem. V práci se zabýval nejdříve teoretickým rozborem pulsních měničů a dále konkrétním návrhem. Provedl dimenzování součástek měniče a dle pokynů vedoucího část měniče realizoval a laboratorně ověřil funkci. Konzultací student využíval hojně, avšak ne vždy zcela efektivně. Práci lze vytknou několik formálních nedostatků, jako například nízká kvalita Obr. 18 a Obr. 19 nebo ne zcela výstižný titulek Obr. 29 – „měření pod napětím se zátěží,“ kde není řečeno, co se vlastně měří. Obsahově je práce povedená, splňuje všechny body zadání a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Posudek oponenta

Červinka, Dalibor

Poměrně stručná bakalářská práce dokumentuje vývoj měniče s aktivním usměrňovačem, který bude sloužit pro napájení asynchronního motoru či generátoru. Poměrně značná část textu je věnována možná až zbytečně obšírné prezentaci obecně známých faktů ohledně asynchronních motorů a následně i měničů. K podstatným věcem se autor dostaně až od strany 19. Zde je zahájen vlastní návrh konkrétního měniče. Stylisticky i graficky je práce na solidní úrovni. Konkrétní nedostatky práce: Nabíjecí rezistor stejnosměrného meziobvodu má netradične hodnotu 1k, což způsobí zbytečné prodloužení času nabíjení meziobvodu a navíc ohrožuje jeho spolehlivé nabití při svodu na meziobvodu, způsobeném například obvodem měření napětí. Jistější by bylo zvolit odpor desetkrát menší. Z pohledu zvlnění napětí na meziobvodu byla vypočtena hodnota kondenzátoru 50uF. Ve skutečnosti však byla použita hodnota řádově větší bez toho, aby to bylo v práci jakkoliv okomentováno. Dimenzování kondenzátoru se vždy provádí především na základě efektivní hodnoty proudu kondenzátorem. Tento výpočet v práci chybí. Na straně 21 je zmíněno dimenzování vstupního filtru aktivního usměrňovače, aniž by bylo někde uvedeno jeho konkrétní schema. V závěrečné realizační části je prezentováno měření budiče, v práci však není uvedeno o jaký budič se jedná. Výpočet velikosti tlumivky sice vyšel čístelně správně, nicméně výpočet je netransparentní. Vhodnější by patrně bylo vycházet přímo z napětí meziobvodu. Přes uvedené drobné nedostatky doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 108670