LNĚNIČKA, J. Rozpoznávání emoční stavů na základě řečového záznamu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Cílem diplomové práce byl návrh metody pro klasifikaci vybraných emočních stavů. Byla použita emoční databáze namluvená herci, která byla subjektivně ohodnocena 10 osobami. Práce má dobrou grafickou i jazykovou úroveň a obsahuje málo překlepů. Student pracoval samostatně a odvedl kus dobré práce. Cíle diplomové práce byly splněny.
Předložená práce se zabývá výběrem vhodných příznaků a klasifikačních algoritmů pro úlohu rozpoznání emočního stavu z řečového záznamu. Cíle práce považuji v zásadě za splněné, autor k dosažení cílů vytvořil několik skriptů v MATLABu, zajistil a upravil si trénovací databázi, provedl potřebné testy a výsledky logicky interpretoval. K práci mám nekolik výhrad a poznámek: 1. Po formální a jazykové stránce: - Celý teoretický oddíl 2.3 je z literatury [2] citován doslovně (s výjimkou posledního slova). V tomto případě ale k tomu nevidím důvod - celou tuto část bylo možno popsat stručněji a vlastními slovy. Když už se ale autor rozhodl k doslovné citaci, měl ji v textu jasně vyznačit, jak předepisují zásady sazby. - V tabulkách (s nevhodně umístěnými popisy) i v textu autor používá střídavě desetinné tečky a čárky. Společně s nejednotnou terminologií, slabší jazykovou a grafickou stránkou i nedůsledným členěním textu (např. chybějící část 7.2.1.3) to působí ledabylým dojmem. 2. Po odborné stránce: - Postrádám podrobnější popis použitého nástroje Hila i skriptů, které byly pro tento nástroj vytvořeny. Vzhledem k tomu, že ani zdrojové kódy nejsou dostatečně komentovány, je velmi obtížné ověřit zamýšlenou funkčnost. - Vztah (6.1) je uveden chybně. - V textu se dále objevují nejasná tvrzení (viz otázky 1, 2), což rovněž snižuje odborný dojem. - Z grafu 6.7 není jasné, co vlastně znamenají vynesené hodnoty (viz 3. otázku).
eVSKP id 52065