PLACHÝ, Š. Bezpečnost vybraného výrobního uzlu automatizované linky pro výrobu automobilových karosérií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Blecha, Petr

Předložená diplomová práce je zaměřena na posouzení bezpečnosti vybraného výrobního uzlu automatizované linky pro výrobu automobilových karosérií. Důraz zde byl kladen na identifikaci nebezpečí, odhad rizika u těchto nebezpečí a návrh preventivních opatření pro snížení nepřijatelně vysokých rizik v souladu s požadavky harmonizačních právních předpisů EU upravujících povinnosti výrobců před uvedením výrobku na společný trh EU. Vlastní text práce tvoří 60 stránek, což překračuje o 50% stanovený minimální rozsah dle čl. 15 Směrnice rektora č. 72/2017 ve znění upřesnění Směrnice děkana FSI č. 1/2018. Diplomant zpracoval závěrečnou kvalifikační práci v souladu s vytyčenými cíli. Všechny zadané cíle diplomové práce jsou zpracovány v dílčích kapitolách/podkapitolách. Praktická část diplomové práce byla realizována ve firmě Chropyňská strojírna, a.s. na vybrané části svařovací linky levé vnitřní postranice karoserie automobilu. Praktické zaměření diplomové práce zřejmě odklonilo diplomanta od metodického postupu vyvinutého na VUT v Brně k zaběhlé firemní praxi. Identifikace nebezpečí dle konstrukce pracoviště je tak hodně obecná bez vypracovaného seznamu identifikovaných nebezpečí. Některá identifikovaná nebezpečí (např. poškození zraku apod.) nejsou dále řešena v kapitole 6.4. Diskutabilní je i použití neharmonizované normy TNI ISO/TR 14121-2, která je navíc nesprávně citována. Návrh zabezpečení pracoviště ne zcela koresponduje s preventivními opatřeními uvedenými v tabulce 8. I přes uvedené připomínky jsou dosažené výsledky z větší části použitelné v praxi, proto doporučuji diplomovou práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita D
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací E
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Blecha, Radim

Předložená diplomová práce řeší bezpečnost vybraného výrobního uzlu automatizované linky pro výrobu automobilových karosérií. V první části je provedena rešerše relevantních směrnic Evropského parlamentu a Rady, systémový rozbor řešené problematiky a popis strojního zařízení. Práce pokračuje analýzou harmonizovaných norem v oblasti bezpečnosti výrobních linek, následuje identifikace nebezpečí s využitím blokového diagramu příslušné části výrobní linky. Odhad rizik diplomant provádí pouze v rámci analýzy životního cyklu příslušné části výrobní linky (tab. 8, str. 57) aniž by provedl posouzení přijatelnosti zbytkového rizika. Provedení snižování rizika je nepřehledné a nerespektuje proces snižování rizika dle opakovací tří-krokové metody uváděné v ČSN EN ISO 12100:2011, přestože požadavky této normy diplomant v práci analyzuje a na příslušnou metodu se odkazuje na straně 40. Místo toho používá pro odhad rizika neharmonizovanou normu TNI ISO/TR 14121-2, kterou uvádí jako použitý zdroj č.18 dostupný přes ČSN online k 15.3.2021. Zde musím upozornit, že tato norma nebyla nikdy vydána v českém jazyce, není a nikdy nebyla přes ČSN online přístupná! Dostupná je pouze první část této normy ČSN EN ISO 14121-1, která však byla zrušena k 1.7.2011. Z pohledu identifikace nebezpečí u konstrukce posuzované části výrobní linky musím konstatovat, že vytvořený blokový diagram je velice obecný a nezahrnuje všechny významné zdroje ohrožení (např. koncový efektor robotu, polotovar, svařenec, elektrický rozvaděč, řídicí systém apod.). Identifikovaná nebezpečí uvedená v tab. 6 nemají téměř žádnou vypovídající úroveň (není např. jasné, jak mohou rozvody médií způsobit nebezpečí vtažení nebo střihu, jak je uvedeno na str. 49), zároveň v této tabulce uvádí zdroje ohrožení, které nejsou zahrnuty do použitého blokového diagramu (např. agregát, přípravek, konstrukční díly apod.). Na str. 56 diplomant uvádí, že určoval požadovanou úroveň vlastností PLr dle ČSN EN ISO 13849-1:2017, ačkoliv tato norma není pro tyto účely vhodná, jak je uvedeno hned v předmětu této normy. Jim uváděné PLr =c v tab. 8 jsou v rozporu s článkem 5.2.2 harmonizované normy pro bezpečnost robotizovaných pracovišť ČSN EN ISO 10218-2:2011. Výše uvedené nedostatky bohužel výrazně snižují možnost využití dosažených výsledků v praxi pro zajištění a ověření bezpečnosti realizované výrobní linky. Práci i přes uvedené nedostatky doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání E
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Vlastní přínos a originalita E
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii D
Logické uspořádání práce a formální náležitosti E
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací E
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 132411