KAHOUN, K. Ohřev elektrickým obloukem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student Karel Kahoun měl za úkol nastudovat průmyslové aplikace ohřevu elektrickým obloukem a nabyté znalosti poté aplikovat při experimentálním měření vlivu povrchové úpravy vsázky na množství přeneseného tepla z oblouku do vsázky při různých elektrických příkonech dodávaných do elektrického oblouku. První a druhá kapitola práce stručně uvádí problematiku elektrického oblouku, jsou zde uvedeny vybrané fyzikální vlastnosti oblouku a dělení oblouků dle typu proudu obvodem. Tato část obsahuje obrázky, které vykazují nižší kvalitu a čitelnost a i přes moje doporučení nebyla provedena náprava ve finální verzi. Obsahově je tato část dostačující pro dané téma práce. Ve třetí kapitole autor popisuje využití elektrického oblouku v průmyslu a tím, až na drobné překlepy a typografické chyby splnil první bod zadání. Stručný přehled principů sdílení tepla a vybraných fyzikálních zákonů popisujících tyto principy obsahuje kapitola 4. Hlavní část práce tvoří kapitola 5, kde je stručně popsán laboratorní přípravek pro generaci oblouku a popsáno i celé měření, které bylo předmětem bakalářské práce. I přes to, že poslední podkapitola kapitoly pět obsahuje v názvu slovo vyhodnocení, tak vlastní vyhodnocení se nachází až v závěru celé práce, kde autor mimo shrnutí práce a vyhodnocení experimentu diskutuje také možné příčiny odchylek naměřených hodnot od teoretických předpokladů. Některé informace se zde opakují z kapitoly 5, například popisy obsahu grafů uvedených v bodě 5.7. Autor vypracoval práci samostatně s pouze několika konzultacemi s vedoucím práce. Samotné měření bylo rozloženo do více dní, první den proběhlo měření pod vedením vedoucího práce s asistencí studenta, další měření byla provedena studentem samostatně. Student následně provedl vyhodnocení měření a zpracování výsledků. Kladně hodnotím samostatnost studenta při přípravě vzorků a samotném procesu měření. Práci doporučuji s výše zmíněnými výhradami k obhajobě.
Autor BP Karel Kahoun měl za úkol nastudovat průmyslové aplikace ohřevu látek elektrickým obloukem, popsat funkci použitého laboratorního přípravku pro generování oblouku a konečně změřit a vyhodnotit vliv povrchové úpravy několika měděných vzorků na velikost ohřevu vzorku vystaveného energii generované elektrickým ss. obloukem. Práce má strukturu odpovídající danému zadání. Po úvodu autor ve 2. a 3. kapitole pojednává stručně o el. oblouku a jeho aplikacích při svařování, tavení a dělení materiálů. Kapitola čtvrtá popisuje sdílení tepla vedením, prouděníma a zářením. Přínos práce obsahuje kapitola 5. Zde autor popisuje provedené experimenty s 11. připravenými vzorky z Cu a opatřenými různými povrchovými úpravami. Měření vyhodnocuje v odst. 5.7 Těžitěm předložené BP jsou vyhodnocené experimenty, výsledky množství absorbovaného tepla jednotlivými vzorky se shodují s teoretickými předpoklady o roli povrchové úpravy a emisivity povrchu. Autor by se měl při obhajobě soustředit na vysvětlení příčin odchylek zjištěného tepla absorbovaného některými vzorky od očekávané hodnoty (obr. 29 -34). Autor se nevyhnul drobným formálním nedostaktům v textu (někde chybí tečka za větou str. 24; jinde chybí konec věty, str. 39; ve vice obrázcích používá výraz “závislost”, místo “průběh”, matoucí jsou závorky, ve kterých autor uvádí dvakrát stejná čísla obrázků, str. 45, 47, 49, např. (Obrázek 34, Obrázek 33 a Obrázek 34 ). Vcelku má práce dobrou grafickou i stylistickou úroveň. Autor splnil zadání.
eVSKP id 103347