ROČEK, V. Analýza mikroskopického obrazu s buněčnými strukturami v LabVIEW [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Čmiel, Vratislav

Student nejdříve uvádí stručnou literární rešerši z oblasti optické mikroskopie, zpracování a analýzy snímaného obrazu. Pak na dalších devíti stranách prezentuje vlastní návrh a realizaci systému pro snímání, zpracování a analýzu obrazu s využitím PC a LabVIEW. K těmto účelům využil offline režim s načtením snímku ze souboru, experimentální měření na buňkách s kamerou a mikroskopem nerealizoval. Primárním cílem práce byla realizace systému pro zpracování a analýzu mikroskopického obrazu s osamocenými buňkami a buněčnými strukturami s pomocí připojené kamery v online režimu. Systém měl zvládat např. počítání objektů v obraze, jejich rozměřování a třídění dle vlastností. Místo toho student uvádí jako výsledek analýzy zobrazení histogramu, profilu oblasti či úsečky a úpravu look-up tabulky, viz schéma na Obr. 10. Program je vyřešen primitivně, implementuje a propojuje několik vybraných funkcí, které jsou v LabVIEW dostupné. Program navíc není jako celek funkční, v pořádku pracují pouze jednotlivé funkce, pokud se s nimi pracuje odděleně – funkce na sebe nenavazují. Uživatelské rozhraní student prezentuje jen jedním obrázkem uvedeným za běžným obsahem práce. Pravděpodobně zde měl být vymezen prostor pro přílohy, přílohy však v obsahu a na konci práce nejsou uvedeny. Prezentaci výsledků jsou provedeny formou střídání odrážek a obrázků (str. 18-24). Popisky a formulace jsou často chybné, např. na Obr. 15 je negativ obrazu nahrazen histogramem. Část schémat a obrázků je příliš zjednodušených, příkladem je principiální schéma propojení kamery s mikroskopem (Obr. 11). Seznam doporučené literatury je neformátovaný. Teoretická a praktická část na sebe nenavazují. U práce považuji za nesplněné zadání zejména v bodech 4 a 5 a z části v bodech 2 a 3. Práce je formální i obsahové stránce na velmi špatné úrovni. Z tohoto důvodu hodnotím práci 43b/F.

Navrhovaná známka
F
Body
43

Posudek oponenta

Kolář, Radim

Bakalářská práce Vojtěcha Ročka se zabývá využitím LabView pro analýzu obrazu s buněčnými strukturami. Samotný text práce je napsán na 25 stranách a rozdělen na teoretickou (14 stran) a praktickou část (11 stran). V úvodních částech autor seznamuje s historií optické mikroskopie a velmi stručně s principem jeho funkce. Dále autor popisuje obecné operace pro práci s digitálním obrazem – lokální operace, detekci hran, prahování a základy matematické morfologie. Tato část je napsána poměrně jasně, avšak bez návaznosti na řešené téma (např. kapitola 3.3 je uvedena zbytečně). Autor zde ignoruje uvádění citace u veškerých obrázků. Samotnou realizaci student popisuje na deseti stranách. Realizace je popsána velmi stručně a dokumentována pouze na jediném snímku. Autor realizoval operace pro předzpracování obrazu. Zde mám výtku k ilustraci výsledku této operace, která je nesprávná (Obrázek 15). Dále pak autor použil nahodile sadu funkcí pro zpracování obrazu. Zde autor používá nesmyslný popis u většiny funkcí, který je v kontrastu s jejich popisem v teoretické části. Například u popisu „Segmentace obrazu“ je uvedeno, že „počítá zóny vlivu mezi částicemi v analyzovaném obraze“ nebo u „šedotónové morfologie“ autor uvádí, že „provede transformaci analyzovaného obrazu na šedotónový obraz.“ Dle zadání měl autor navrhnout aplikaci, která bude provádět také detekci a počítání objektů a rozměřování objektů a struktur. Toto v práci chybí. Dále práce nesplňuje bod 5 a 6 zadání. Ukázky funkčnosti jeho aplikace jsou prezentované na jediném snímku. Také by byl velmi žádoucí popis aplikace z hlediska samotného čelního panelu a koncepce celého zapojení bloků. Dle mého názoru, student Vojtěch Roček nesplnil zadání ve třech bodech. Z tohoto a z výše uvedených důvodů hodnotím práci stupněm F/40b.

Navrhovaná známka
F
Body
40

eVSKP id 51778