JEŘÁBEK, O. Přístupový bod proprietárních bezdrátových sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Posudek vypracoval konzultant práce Ing. Ondřej Tomášek z firmy CUTTER Systems, spol. s r.o. Student měl v rámci své bakalářské práce navrhnout a zrealizovat zařízení, které má ve firmě zadavatele sloužit jako komunikační rozhraní pro tři firmou používané bezdrátové technologie. Zařízení bylo koncipováno tak, aby bylo co možná nejuniverzálnější co do možností datových připojení i možností napájení. Narostla tak složitost zařízení a s ní i nároky na jeho správný HW i FW návrh. Již první prototyp byl dostatečně funkční, aby mohl být použit pro interní účely firmy. Firmware, který následně v rámci práce vzniknul, umožnil rutinní použití tohoto zařízení při běžných činnostech spojených s testováním a výrobou. Následující revize hardware odstranila drobné nedostatky, kterými trpěla první verze. Součástí práce byl dále i vývoj modulu do servisní aplikace pro PC a návrh frézovacího programu pro úpravu krabičky. Student musel v rámci práce obsáhnout velké množství různých technologií a osvojit si nové dovednosti. Závažným nedostatkem je rušení v oblasti kolem 400 MHz, které citelně zkracuje rádiový dosah především v nejpoužívanějším pásmu 862-870 MHz. Jeho zdroj se podařilo identifikovat, problém samotný však zatím odstraněn nebyl a bude třeba jej před certifikací a nasazením u zákazníků dále řešit. Stejně tak bude pokračovat i vývoj FW, především implementace komunikace v pásmu UWB. Díky vysoké univerzalitě však bude zařízení sloužit jako víceúčelová platforma a ukončení vývoje FW se tak nedá v brzké době očekávat. Práce samotná je logicky členěna. Začíná stručným obecným popisem použitých technologií, následuje popis konkrétního HW řešení, popis firmware pro MCU a výsledky měření rádiových modulů. Tato poslední část mohla být obsáhlejší s podrobnějším popisem jednotlivých měření (chybí např. informace o konkrétním nastavení rádiových modulů, při kterých byly záznamy pořízeny). Další výhrady se týkají několika pravopisných chyb. Celkově však práce působí úplně a konzistentně. Doporučuji ji k obhajobě a navrhuji ohodnotit ji stupněm A.
Bakalářská práce je cílena na vývoj specifického komunikačního zařízení pro firmu. Hardwarově se jedná o základní desku s výkonným mikrokontrolérem, zajišťujícím veškeré řízení, a jednotlivé moduly pro různá bezdrátová rozhraní. Členění textové části práce je vyhovující, úvod i hlavní část jsou čtivé bez významných odborných či formálních chyb, výjimečně lze v textu narazit na netechnické výrazy. V přílohách postrádám výkresy osazení DPS. Firmware přiložený na CD poněkud široce odkazuje na firemní tajemství v případě všech knihoven (což např. pro lwIP knihovnu licencovanou pod BSD není úplně relevantní), hlavní část kódu je však přiložena. Jedná se o relativně komplexní kód naprogramovaný na vysoké úrovni, který je podrobně zdokumentován v textové části práce. Za poměrně zásadní nedostatek považuji nevyhovující EMC kompatibilitu zmíněnou na str. 37, která se dokonce projevuje tím, že zařízení ruší samo sebe. Lze očekávat, že celek rozhodně nesplní limity vyzařování požadované legislativou pro příslušná komunikační pásma. I přes uvedené výtky hodnotím posuzovanou práci jako zdařilou zejména v oblasti digitálního návrhu a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 102266