TOMAŇOVÁ, Z. Bydlení v bývalém továrním areálu OP Prostějov [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Zemánková, Helena

Autorka diplomové práce v souladu se zadáním prověřila konstrukční a architektonické možnosti nového využití etážové budovy bývalé textilní továrny pro účely bydlení. Stávající skeletovou konstrukci velmi dobře využila jako konstrukční rastr k vložení typologicky promyšlených kontejnerů, které prostřídáním s volnými prostory vytvářejí zajímavou hru na fasádě. Tyto volné prostory – terasy – obohacují nejen exteriér budovy, ale zvyšují standard bydlení. Rovněž podélná lávka, vložená dovnitř objektu, přináší novou kvalitu a zajišťuje prosvětlení centrální části budovy i pomocných prostorů sem orientovaných. Diplomová práce je výsledkem profesního zrání studentky v průběhu studia . Výstup je zdařilý , prezentovaný na velmi dobré grafické úrovni. Otázka: Současné požadavky na bydlení v bytových domech.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování Systematická a zodpovědná práce podložená studiem referenčních příkladů i analýzou potenciálu stávající budovy .
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Zemánek, Václav

Originalitou přístupu k řešení tématu zaujala tato diplomová práce experimentálním charakterem jak po stránce architektonické tak i konstrukční, dostatečně dokumentuje profesní odvahu a odbornou připravenost autorky pro výkon řemesla. Zadání diplomové práce splnila beze zbytku.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Poloha a objemová dominance areálu OP Prostějov ve městě představuje výzvu k revitalizaci jako alternativu k již započatému odstrojování objektů určených k demolici. Revitalizační návrh v diplomové práci odhaluje jiné možnosti postupného přetváření stávající smíšené výrobní zóny na polyfunkční, počítá v budoucnu s výrazně posíleným funkčním a provozně prostorovým vztahem k městu a jeho centru, doplněným i o originální způsob přeměny části výrobních budov na bytové domy. Řešení se opírá o důkladnou urbanistickou analýzu širšího území a zdařile vyhodnocuje potenciál prostředí i samotné prostorové struktury areálu, zvyšuje kvalitu a obohacuje vnější obytné prostředí transformací přilehlých polozavřených vnitrobloků.
Architektonické řešení A Způsob řešení hromadného bydlení ve zvolených objektech tvořených vícepodlažními dochovanými a stále moderními železobetonovými skelety je v návrhu pojat v originální kombinaci skeletu nosné konstrukce s vkládanými obytnými buňkami bytů do jednotlivých podlaží na principu centrální podélné přístupové haly. Halový prostor s visutými lávkami a schodišti prostupující přes všechna podlaží vytváří skvělý polosoukromý krytý pobytový prostor, obohacující nabídku sousedských kontaktů nejen v cohousing podlažích. Prostorová modulace tvořená skupinami obytných buněk ve skeletové konstrukci nabízí i v kombinaci bytů s terasami kontakt s venkovním prostředím, resp. prostor k individuální tvorbě zimních zahrad. Originálně vytvořené vnitřní i vnější fasády v nepravidelném rytmu oken, barevných ploch a prázdných polí příčných teras vyvolávají neobyčejně silné pocity pohody a intimity z lidského měřítka a to i při zachované výšce původních objektů.
Provozní řešení A Volba objektů ke konverzi na bydlení využívá k dopravní obsluze stávající komunikační síť vč. linek MHD, výrazně posiluje pěší a cyklistické vazby na město a jeho centrum. Také poloha a v návrhu vytvořený přímý kontakt s parterem vnitrobloků je správnou cestou v proměně vnějšího prostředí směrem k bydlení a inspirací investorům k umísťování dalších doplňkových funkcí v dostupném okolí. V řešených objektech přístupy do bytových jednotek z centrální haly se systémem lávek a schodišť mezi podlažími spolu s vertikálními komunikacemi v koncových modulech objektu zaručují vyšší komfort komunitního bydlení spolu se soudobým nadstandardem vybavení
Technicko konstrukční řešení A Originalita navrhovaného řešení revitalizace pomocí továrně vyrobených obytných kontejnerů a jejich montáž do „oholených“ nosných skeletů spočívá v realistické možnosti, jak uchránit areál před demolicí v posledním okamžiku, kdy skelety ještě stojí. Technicko konstrukční řešení vyžaduje kromě této možnosti také ověření technologické a montážní náročnosti tohoto postupu. Autorka však prověřila vhodnost tohoto způsobu revitalizace u jednoho z konkrétních výrobců kontejnerů, vč. jejich stavebnětechnických parametrů.
Formální úroveň A Je mimořádně zdařilá, rozsah řešení je prezentován textovým a grafickým výstupem, pro potenciální investory edukativní formou, jen s výjimkou chybějících základních kót na výkresech půdorysů a absence konstrukčního detailu zachované skeletové konstrukce.
Navrhovaná známka
A
Body
96

Otázky

eVSKP id 70701