BÁRTKOVÁ, T. Tvorba GUI pro optimalizaci elektrických strojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Studentka Tereza Bártková zpracovala bakalářkou práci na téma „Tvorba GUI pro optimalizaci elektrických strojů“. Předložená práce splňuje body zadání a její kvalita a prezentační úroveň práce odpovídá požadavkům kladeným na bakalářské práce. Formální úprava práce a jazyková úroveň práce je velmi dobrá. Autorka pracovala se 21 jak českými tak i zahraničními zdroji a ty jsou v rámci práce vhodně citovány. Výsledkem práce je funkční verze programu, který je odzkoušen na jednom druhu elektrického motoru, ale výhledově je jeho zaměření možno rozšířit. Program se ukázal jako funkční a výsledný model byl optimalizován, což dokládají prezentovaná data. Využitelnost programu hodnotím jako velice dobré. Studentka pracovala na bakalářské práci samostatně za využití možnosti konzultace. Ke konzultacím a realizaci programu přistupovala aktivně a konstruktivně. Shrnutí: Autorka sepsala odbornou práci na téma, které je zajisté nad rámcem současného bakalářského studia. Dále také aktivně přistupovala k programům a programováním grafického prostředí v jazyce Python, který rovněž není vyučován v rámci prezenčního studia bakalářského programu. Práce je kvalitně zpracovaná a všechny body zadání byly splněny. Práci hodnotím stupněm A (91 bodů)/ výborně a práci doporučuji k obhajobě.
Předložená bakalářská práce má rozsah 51 stran a obsahuje úvod, šest kapitol a závěr. První kapitola představuje některé programovací jazyky a jejich knihovny a frameworky. Druhá kapitola se podrobněji zaměřuje na jazyk Python. Třetí objasňuje prostředky optimalizace elektrických strojů a využití metody konečných prvků. Čtvrtá uvádí synchronní motor, na jehož optimalizaci je v šesté kapitole demonstrováno použití vytvořeného grafického rozhraní. Tvorba grafického rozhraní a jeho struktura jsou podrobně popsány v páté kapitole. Formální úprava práce je dobrá, text je vhodně doplněn obrázky v dobré kvalitě. Počet překlepů je minimální a stylistická úprava dobrá. Jediná věc co lze z formálního hlediska práci vytknout je označení tabulek pod, ne nad tabulkami. Z odborného hlediska kladně hodnotím zejména logický postup a členění práce. Vytvořené grafické rozhraní je na první pohled přehledné a obsahuje praktické informace o optimalizovaném stroji. Provedená optimalizace ukazuje funkčnost aplikace a její široké možnosti uplatnění v oblasti elektrických strojů. Nevyužitý potenciál práce by šlo nalézt pouze v podrobnějším popisu optimalizovaného stroje. Závěrem lze bakalářskou práci shrnout jako dobře zpracovanou a se splněnými všemi body zadání. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení známkou A s 93 body.
eVSKP id 133734