MATUŠKA, J. Kryptoanalýza postranních kanálů pomocí metod hlubokého učení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student teoreticky popsal problematiku útoků postranními kanály na kryptografické systémy. Dále popisuje techniku hlubokého učení i v aplikaci na útoky postranními kanály s popisem veřejně dostupných datových sad. Následuje popis útoku SITM a analýzy korelačním koeficientem. V programovací jazyku Python ověřil a vyhodnotil analýzu korelačním koeficientem pro DPA data setu, DL-SCA pro ASCAD data setu a SITM útok na data setu měřeném v laboratořích VUT. Student pracoval samostatně a pravidelně konzultovat problematiku práce. Po formální stránce je práce na dobré úrovní s minimálním počtem typografických a gramatických chyb. Odbornost práce mírně snižuje občasné neformální vyjadřování. Zadání bylo splněno v celém rozsahu a práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A, 96 bodů.
Jakub Matuška realizoval diplomovou práci na téma zabývající se problematikou bezpečnosti kryptografických zařízení pomocí proudové analýzy. Dílčím cílem práce bylo navrhnout a implementovat základní metody rozdílové analýzy na připraveném experimentálním pracovišti, následně metody včetně běžně používaných metrik (GE popř. PGE) ověřit na veřejně dostupných data setech (př. DPA Contest 4.2 aj.). Hlavním cílem práce byl návrh vlastní metody profilovaného SITM útoku, jinými slovy student navrhl a implementoval program, který za pomoci modelu hlubokého učení identifikuje aktivní sloupec před třetí rundou algoritmu AES a na základě toho určí tajný klíč (postupně po bajtech diagonálních náměrů s vybraným otevřeným textem). Funkčnost programu jsem ověřil, algoritmus odhalí tajný klíč diagonály na základě 4 proudových náměrů (tedy pouze 2 rozdílových vstupů). Data sety pro ostatní diagonály nebyly naměřeny. Veškeré definované cíle práce byly splněny, práce má vynikající formální a technickou úroveň. Navrhuji práci k obhajobě s hodnocením výborně.
eVSKP id 151258