HOMOLA, T. Detekce prezentačních útoků pomocí podvrhů obličeje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Goldmann, Tomáš

Student byl během řešení práce aktivní, vybral si několik způsobů detekce podvrhů, které implementoval, provedl experimenty a vyhodnotil je. Ačkoliv jeho řešení není založeno na moderních neuronových sítích, je stále relevantní a dostačující pro bakalářskou práci. Celková spolupráce s studentem byla velmi dobrá, proto hodnotím jeho přístup stupněm výborně (A) .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Cílem práce bylo vytvořit řešení pro detekci fyzických podvrhů obličeje a provést experimenty zaměřené na zhodnocení silných stránek tohoto řešení a zjištění, u kterých podvrhů má algoritmus problém s jejich detekcí. Obtížnost zadání práce hodnotím jako průměrnou. Práci považuji za splněnou. Implementované řešení vycházelo z odborného článku.
Práce s literaturou Student si opatřil literaturu svépomocí.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Aktivitu studenta během řešení práce hodnotím jako dobrou, přičemž  se mnou průběžně diskutoval dosažený pokrok a přicházel s novými nápady, jak problematiku řešit. Na konzultace chodil včas a připravený.
Aktivita při dokončování Student měl práci hotovou v předstihu a s obsahem práce mě seznámil. Do technické zprávy zapracoval většinu mých připomínek.
Publikační činnost, ocenění
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Orság, Filip

Textová část bakalářské práce je celkově na velmi dobré úrovni. Obsahuje formální nedostatky v podobě chybějícího číslování vzorců a kvalita rastrových obrázků je místy nižší, což mnohdy znesnadňuje čitelnost textů. Realizační výstup přináší vše, co zadání vyžaduje s tím, že důraz je kladen především na experimentální výsledky různých postupů k detekci podvrhů obličejů. Celkově hodnotím práci jako velmi dobrou, tedy stupněm B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání
Rozsah splnění požadavků zadání
Rozsah technické zprávy
Prezentační úroveň technické zprávy 85 Text je dobře strukturovaný, kapitoly na sebe navazují a jejich obsah je pochopitelný pro čtenáře. V teoretické část text seznamuje s metodami rozpoznávání osob, následuje popis návrhu řešení a implementace, a dále pak výsledky experimentů. Některé rastrové obrázky obsahují text, který je špatně čitelný (např., 4.1, 4.2, a další).
Formální úprava technické zprávy 75 Práce je psána slovensky a gramatickou stránku nejsem schopen posoudit, ale i přesto mám dojem, že některé výrazy (především anglikanismy) by bylo možné přeložit do slovenštiny (např. margin). Po formální stránce práci vytýkám především chybějící číslování vzorců.
Práce s literaturou 90 Literárních zdrojů je uvedeno celkem 56 s tím, že všechny jsou citované. Zastoupeny jsou knihy, články časopisecké, konferenční články, ale i různé online zdroje. Výčet je více než dostatečný pro bakalářskou práci.
Realizační výstup 90 Realizační výstup není příliš rozsáhlý. Jde o několik skriptů v Pythonu, které mají za úkol vyzkoušet vybrané přístupy detekce podvrhů obličejů. Nižší rozsah kódu lze u tohoto typu práce akceptovat, neboť cílem bylo především provést různé experimenty, což bylo splněno. Hlavním výstupem jsou naučené neuronové sítě a výsledky detekce podvrhů obličeje v různých podmínkách (vše shrnuto v kapitole 5). Převzaté soubory a vlastní tvorba jsou řádně odděleny, základní dokumentace je k dispozici.
Využitelnost výsledků Práce přináší experimentální výsledky využití různých postupů k detekci podvrhů obličejů. Může sloužit jako východisko pro vývoj řešení zabezpečení na bázi rozpoznání obličeje s ochranou proti podvrhům.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 156897