SLEZÁK, J. Analogový vstupní díl pro softwarový přijímač [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Cílem práce bylo navrhnout a sestavit analogový vstupní díl použitelný pro SDR. Student se řešením diplomové práce zabýval po celý semestr a využíval konzultací a školních laboratoří pravidelně, zejména pak ve druhé polovině semestru. Text práce obsahuje rozsáhlou část věnovanou teorii vlastností přijímačů (např. šumové parametry, dynamický rozsah), problematice digitalizace signálů v rádiovém přijímači a také obecné poznatky o součástech přijímače jako jsou filtry, zesilovače, přepínače. Další část textu se již zabývá analýzou řetězce bloků, jsou zde uvedeny výpočty parametrů také pomocí software AppCAD. Nakonec je studentem navržena bloková struktura celého systému. V dalších částech textu je řešena realizace jednotlivých bloků. Jsou zde uvedeny postupy návrhu a také realizace filtrů včetně změřených parametrů. Součástí je také popis vlastností a zapojení zesilovačů a přepínačů, které jsou použity ve výsledném zapojení. Nechybí ani pomocný modul pro nastavování zisků říditelných zesilovačů a přepínání signálových cest. V závěru práce student uvádí výsledky měření a jejich porovnání s návrhovými výpočty a také výrobní podklady. Kladně hodnotím přehledná shrnutí dosažených výsledků a jejich porovnání s předpoklady, dále je pozitivní, že tyto hodnoty jsou podobné. Student během práce prokázal schopnost teoretického návrhu a také praktické dovednosti související se samotnou realizací filtrů typu LC a helix a také ostatních částí na desce plošného spoje jako jsou zesilovače. Práce ale vykazuje také určité nedostatky způsobené spíše malým množstvím zkušeností, např. návrh desek plošných spojů není zcela dle zásad pro VF zařízení, což také bylo provázeno potížemi při oživování. Nicméně, student tyto problémy dokázal vyřešit a nakonec výrobek je funkční.
Cílem diplomové práce bylo navrhnout a realizovat analogový vstupní díl pro softwarový přijímač. Práce byla náročná jak kombinací požadavků na odbornou úroveň diplomanta v oblasti analogové techniky a návrhu vstupních filtrů, tak na zkušenosti potřebné ke konstrukci a praktické realizaci přijímače. Práce začíná teoretickým rozborem klíčových parametrů přijímačů, principy digitalizace signálů a architekturami vstupních obvodů. Dále následuje návrh a uspořádání vstupního dílu přijímače. Tato kapitola obsahuje poměrně detailní analýzu šumové bilance přijímače. Dále je popsáno obvodové řešení vybraných částí přijímače a řídících obvodů. Ve většině případů jsou použita doporučená zapojení výrobcem. V některých případech by bylo vhodné uvést detailnější zdůvodnění daného výběru použitých součástek. Na konec jsou uvedeny výsledky měření. Realizovaný obvod je vhodný pro experimentální ověření jednotlivých bloků přijímače, ale nebyl by vhodný pro praktickou realizaci komerčního softwarového přijímače. V předložené práci diplomant prokázal schopnosti návrhu celého vstupního dílu přijímače. Požadavky zadání byly splněny a výsledkem práce je realizovaný obvod. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 52361