VÍTEK, F. Staro - nové městské lázně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Hrabec, Josef

Bakalářská práce Filipa Vítka řeší novou funkci lázní v Zábrdovicích ve dvou zásadně odlišných objektech – stávajících, dnes již dožívajících zimních lázních Bohuslava Fuchse a novém padesátimetrovém bazénu, který městu tolik chybí. Respektuje zadání a tvůrčím a současným způsobem reaguje na stávající prostředí. Jde o práci kreativního člověka, který při vší úctě k historii tvoří budoucnost současnou formou. Práce je zajímavá s řadou nápaditých řešení. Je zřejmé, že student má mimořádnou snahu domýšlet své návrhy do detailů, což může při obhajobě vést k zajímavé diskusi. Práce splňuje požadavky zadání, působí na mne jako velmi jasný názor na dané téma. Doporučuji ji k obhajobě a hodnotím známkou A/95

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Kolouch, Jiří

Bakalářská práce je zpracována velmi pečlivě a v požadovaném rozsahu. Dokladuje tvůrčí i konstruktérské schopnosti studenta, jeho kreativitu i jeho odvahu řešit specifický provoz lázní v dnes již nevyhovujícím historickém objektu. Student navrhl architekturu usilující o symbiózu funkcionalistické památky a novotvaru, dotvářejících a obohacujících tuto dnes zanedbávanou lokalitu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A 95 Urbanistickou část návrhu považuji za zdařilou. Vychází evidentně z podrobné analýzy lokality, opírající se o osobní návštěvy místa a znalost územního plánu. Zde student uplatňuje ochranářské hledisko a zachovává některé význačné stavby – kotelnu s komínem, správní budovu a část výrobních staveb podél řeky. Jím navržené dopravní řešení má svoji logiku a odpovídajícím způsobem obslouží řešené území. Páteřní komunikace s MHD, spojující novou rezidenční zástavbu s lázněmi, má charakter významného městotvorného prvku.
Provozní řešení A 90 Provozní a dispoziční řešení staré i nové budovy je vcelku přehledné a bezkolizní. Při jeho návrhu se student nevyhnul některým zásahům do stávajících konstrukcí. Tyto zásahy se navenek sice neprosazují, v praxi je však vyvažování míry autenticity památky a funkčnosti nového provozu občas velmi složité.
Technicko konstrukční řešení A 93 Konstrukční řešení úprav ve stávající budově respektuje specifiku nových provozů (např. kryokabiny, sauna, prohřívárna), konstrukční řešení bazénu je jasné, přehledné, v konstrukčním detailu promyšlené.
Architektonické řešení A 93 Návrh řešení vlastních lázní vkládá do zdevastované a nevyužívané, avšak významné funkcionalistické památky provoz, který ve značné míře navazuje na původní v rovině péče o tělo, zdraví a relaxace. Provozy s vysokou vlhkostí a teplotami, které by historická stavba nezvládla, jsou navrženy do nové budovy plaveckého bazénu s dráhou 50 m. V tomto smyslu lázně stále zůstávají lázněmi. Nový bazén je poměrně výraznou hmotou, která ale přes svoji velikost působí lehce a transparentně. Od funkcionalistické stavby je důsledně oddělena vstupní prolukou v dostatečné šířce dvou modulů historické stavby, současně je s ní spojena ochozem v úrovni 2. NP. Budova bazénu je tvarově jednoduchá, řešení okenních otvorů, prosklených ploch i struktury obvodového pláště považuji za zdařilý přepis tvarosloví funkcionalismu.
Formální úroveň A 92 Bakalářská práce je zpracována velmi pečlivě a v souladu s požadavky na ni kladenými. Grafická úroveň zpracování je velmi dobrá, pouze v textech je poměrně hodně překlepů.
Navrhovaná známka
A
Body
93

eVSKP id 103024