TOMAN, A. Monitorování fitness aktivit pomocí nositelného zařízení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Tato bakalářská práce popisuje monitorování vybraných cviků pomocí inerciálních měřících jednotek (IMU). Celkově bylo zvoleno 5 cviků, kdy se pomocí pěti IMU daný cvik zaznamenal a následně se vyhodnotily parametry typu: počet opakování, délka provedeného pohybu, časy excentrické a koncentrické fáze pohybu. Cílem bylo najít algoritmus, který by daný cvik rozpoznal. Samotný text práce je napsaná na 59 normostran. Práce je rozepsána do sedmi hlavních kapitol, kde v první kapitole je popis historie nositelných zařízení, druhá kapitola se zabývá teoretickým popisem fitness aktivit, třetí kapitola obsahuje popis různých filtračních a rozpoznávacích nástrojů použitých v práci, pak následuje praktická část, další kapitola zobrazuje dosažené výsledky, tyto výsledky jsou pak více rozebrány v šesté kapitole a sedmá kapitola obsahuje závěr práce. Tuto práci bohužel kazí značné množství překlepů a gramatických chyb, což svědčí o špatně rozvrženém času na tvorbu textové části. Naopak z praktické části je patrno, že ji bylo věnováno spoustu času, kdy autor prováděl jak samotná měření, následně zkoušel různé možnosti filtrace dat a z těchto dat pak pomocí rozhodovacího algoritmu rozpoznával o jaký cvik se jedná. Práce je dostatečně citovaná, jen výpis literatury je v nezvyklém formátu. V práci vidím velký potenciál pro nositelné aplikace v oblasti fitness, kde by bylo možné monitorovat tyto aktivity sportovce a hodnotit tak jeho progres v těchto aktivitách. Student pracoval na práci sám, kdy konzultoval své výsledky jen minimálně. Pěkné dosažené výsledky tak bohužel kazí špatná formální část práce, kde lze hodnotit celkovým počtem bodů 65.
Bakalářská práce se zabývá monitorováním fitness aktivit prostřednictvím komerčně dostupných nositelných senzorů. Práce je rozdělena do sedmi kapitol a z formálního hlediska obsahuje všechny náležitosti obvyklé pro tento typ závěrečné práce. Teoretická část blíže popisuje historii a rozvoj nositelných zařízení, uvádí do problematiky fitness aktivit a možných způsobů jejich měření a vyhodnocování, následně jsou popsány vybrané typy cviků vhodných pro detekci a nástroje použité při tvorbě vlastního algoritmu. Praktická část se věnuje zejména návrhu a vlastní realizaci algoritmu pro automatické rozpoznávání zvolených pohybových aktivit a jejich podrobnější analýzu a vyhodnocování. Podstatnou součástí práce je také ověření klasifikačních schopností algoritmu na větší skupině sportovců, detailnější kvantitativní a kvalitativní zhodnocení prováděných cviků a diskuse dosažených výsledků včetně omezujících vlivů. Práce má potenciální přesah do stále se rozvíjející oblasti chytré nositelné elektroniky pro nejrůznější fitness aplikace. V praktické části postrádám podrobnější ilustraci celého procesu získání polohových dat ze senzorů (filtrace, dvojí integrace, řešení okrajových podmínek, odstranění trendu atd.). Tato problematika je stěžejní pro navržený algoritmus, takže by si zasloužila podrobnější analýzu, ideálně formou grafů s průběhy zpracovávaných signálů před a po dané úpravě. Práce se také vůbec nevěnuje samotnému zdrojovému kódu, zde by bylo vhodné v určitých částech uvést ukázku kódu a jeho krátké vysvětlení. Obsahová struktura práce pokrývá všechny body definované v zadání a svým rozsahem práce odpovídá stanoveným požadavkům. Všechny zdroje v teoretické části se zdají být v textu dostatečně citovány. Po formální stránce je práce přijatelná, i když obsahuje významnější množství gramatických a pravopisných chyb, překlepů a formálních nebo slohových nedokonalostí. Úvodní kapitola zjevně popisuje stav řešení předchozí semestrální práce, což je způsobeno pravděpodobně omylem autora nebo nedostatkem času na finální kontrolu před odevzdáním. Neobvyklý je také zvolený formát citované literatury (nečíslovaný) a s tím související odkazování na danou literaturu. Předloženou bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji celkovým počtem 73 bodů.
eVSKP id 159728