HRADŇANSKÝ, V. Vysokofrekvenční vícekanálový měřič výkonu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Šebesta, Jiří

Cílem předložené práce byl návrh vícekanálového systému pro měření vysokofrekvenčního výkonu pomocí sond s logaritmickými detektory a společné jednotky pro vyhodnocení a distribuci naměřených hodnot vf. výkonů. Student se zadané práci věnoval s velkou intenzitou, problematiku konzultoval a pravidelně předkládal dílčí řešení a výsledky. Návrh systému zahrnoval jak problematiku vf. obvodů, tak i mikroprocesorového systému včetně fimware a sestavení pomocného programu pro PC. Navrhl tři různé typy vf. sond pro měření výkonu, které zrealizoval a provedl jejich komplexní měření. Jediným nedostatkem je poměrně nedokonalé přizpůsobení vstupních obvodů sond, které mohlo být alespoň zahrnuto do kompenzace výsledného měřeného výkonu. Pro uvedené sondy navrhl a sestavil vyhodnocovací jednotku se znakovým displejem, USB a RS232 rozhraním a možností ukládat data na SD kartu. Součástí projektu je i software pro sběr naměřených dat a jejich vyhodnocení. Textová část práce je poměrně rozsáhlá a vychází ze značného objemu práce, která byla při vývoji zařízení odvedena. Dokument k práci je přehledný a systematicky postupuje od obecných teoretických rozborů, přes vlastní návrh a řešení až po komplexní měření a kalibraci. Práci lze považovat za nadstandardní a i přes uvedenou výtku si zaslouží nejvyšší ohodnocení.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Povalač, Aleš

Posuzovaná bakalářská práce se zabývá komplexním návrhem měřiče vysokofrekvenčního výkonu. Student vytvořil sondy s několika různými detektory a měřicí jednotku pro zpracování údajů z těchto sond. Hardware je precizně navržený, oživování podle popisu probíhalo systematicky a postupně. Za poměrně zásadní nedostatek považuji velmi špatné impedanční přizpůsobení sond na vyšších kmitočtech, kdy je s11 často horší než -10dB. V takovém případě už bude měřené zařízení výrazně ovlivňováno. Autor si tento problém zjevně uvědomuje, ale jeho řešení se příliš nevěnoval. Firmware hlavního mikrokontroléru je nepřehledný, není členěn do funkcí ani souborů, veškeré obsluhy jsou umístěny v hlavní smyčce. Po formální stránce lze vytknout angličtinu a občasné překlepy. Přes uvedené výtky hodnotím práci jako nadstandardní z hlediska rozsahu i kvality celkového řešení a realizačních výstupů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 73151