DOLKOŠOVÁ, V. MĚSTSKÝ DŮM NA NÁBŘEŽÍ V PŘEROVĚ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Boháč, Ivo

Návrh přináší zajímavý urbanistický koncept, který nechává dostatečný prostor pro život ostatním stávajícím objektům okolní zástavby. Takový koncept zároveň nabízí možnost vytvořit architektonicky zajímavý uliční parter objektu. Nesporným kladem je snaha autorky hledat náměty pro funkční náplň objektu v širších územních souvislostech. Zvolená architektonická forma navozuje velmi živý dialog především s objektem funkcionalistické sokolovny a přináší tvůrčí napětí do kompozičního řešení nábřežní fronty. Provozně dispoziční řešení objektu je čisté, logické, plně komfortní a funkční. Grafická a adjustační úroveň práce je nadstandardní a vysoce profesionální. Otázky a náměty k obhajobě: Jaká je představa autorky o technických možnostech řešení okenních otvorů na celou výšku podlaží v bytových prostorách, a to především s ohledem na bezpečnost provozu při otevírání, popřípadě údržbě nebo čištění?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A V průběhu zpracování projektu prokazovala autorka vysokou tvůrčí invenci, zodpovědný přístup k práci a plné uvědomování si širokých souvislostí, ve kterých se práce architekta pohybuje. Práce dokazuje vysoké profesionální schopnosti autorky a její plnou připravenost postoupit do dalšího stupně odborné přípravy.
Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Hrabec, Josef

Bakalářská práce Venduly Dolkošové je celkově na velmi dobré odborné úrovni. Architektonický návrh je jednoduchý, invenční, svým způsobem dotváří prostorovou městskou strukturu. Konstrukční řešení budovy je vhodné. Otázky a náměty k obhajobě: jak budu prováděna údržba skleněného pláště? řešená plocha je zastavěna pouze cca z jedné poloviny. Proč?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení C 1. Urbanistické řešení Nově navržený polyfunkční objekt na nároží ulic Brabansko a Malá Dlážka dotváří prostor nábřeží i stávající strukturu zástavby. Činí to však - podle mého názoru - poněkud neurčitým způsobem. Nesleduje příliš zadanou hranici řešeného území a v podstatě místo jedné proliky vytváří proluky dvě. Dalo by se říci, že takto řešený dům by mohl stát téměř kdekoliv. Funkce budovy plně odpovídá městotvorné funkci centrálního území Přerova. Orientace stavby příznivě zhodnocuje prostorové možnosti a vhodně využívá atraktivního pohledu na historické jádro, které je Městskou památkovou zónou. Dopravní řešení vychází ze stávajícího skeletu komunikací, reaguje na limitované prostorové podmínky území. Navržený systém parkování je vhodný.
Architektonické řešení A Architekturu budovy tvoří příjemně jednoduchý, pohledově výrazný hranol, pročleněný nepravidelně plochami výkladců a okenními otvory. Materiálové a barevné řešení fasády odkazuje sice na architektonické tendence 21. století, avšak výsledný kontext s budovou Sokola je podle mého názoru poněkud spekulativní. Zvolená podlažnost umožňuje optimální využití objektu a přitom výrazně nekonkuruje okolní zástavbě
Provozní řešení A Navržený dům není přetížen množstvím funkcí, takže jeho dispozice je jasná, přehledná a bezkolizní.
Technicko konstrukční řešení B Nosnou konstrukci tvoří železobetonový skelet s železobetonovými, křížem armovanými a předpjatýmí deskami. Objekt je založen na železobetonové vaně izolované proti tlakové vodě. Toto řešení je vzhledem k vlastnostem staveniště vhodné. Z řezů vyplývá, že se konstrukce pravděpodobně nežádoucím nebo nezamýšleným způsobem projevuje v interiéru - viditelná obvodová ztužidla.
Formální úroveň A Bakalářská práce splňuje požadavky zadání, je zpracována pečlivě a na profesionální úrovni.
Navrhovaná známka
B
Body
86

eVSKP id 31696